Home Fanpage GTASite Rockstar Games

CIEKAWOSTKA

[GTA SA] Udaj się do AmmuNation, i rozpocznij misje Shooting Range. Wyjdź z misji, a dostaniesz maksymalną ilość naboi do każdej z broni którą posiadasz.

Najnowsze informacje

2958VRaw - GTA Online naszych marzeń? @Aktualizacja - Kickstarter zablokował zbiórkę News | PC | 14.07.2019 13:50 przez Crrooss

Na Kickstarterze jakiś czas temu pojawił się niezwykle ciekawy projekt - Raw. W skrócie - jest to GTA Online naszych marzeń, z niezwykle rozbudowanymi mechanikami oraz wpływaniem na kształt otaczającego nas świata. 

Aktualizacja - zbiórka została zawieszona przez Kickstarter, najprawdopodobniej cały projekt jest oszustwem

Raw - GTA Online naszych marzeń? @Aktualizacja - Kickstarter zablokował zbiórkę

@Update 15.07.2019 - Kickstarter zablokował zbiórkę

Zbiórka pieniędzy na grę została zablokowana na Kickstarterze. Dzieje się to jedynie w wyjątkowych sytuacjach, m.in kiedy zataja się ważne informacje na temat projektu lub ukrywa tożsamość przez co istnieje duża szansa utraty funduszy przez osoby, które wsparły projekt. Nie wiemy jeszcze co jest bezpośrednią przyczyną zawieszenia projektu, ale wiele wskazuje że było to po prostu oszustwo. 

Wraz z zawieszeniem zbiórki wszystkie osoby, które wsparły projekt otrzymały zwrot pieniędzy. 


Na projekt Raw natknąłem się przez przypadek. To co jednak zobaczyłem i przeczytałem na oficjalnej stronie zbiórki Kickstarterowej powoduje opad szczęki jak również jest tak mało realne do spełnienia jak premiera GTA VI w przyszłym roku. Ale cóż - pomarzyć można, prawda? 

 

O co chodzi?

Raw to w skrócie - olbrzymia gra MMORPG (czyli tak jak GTA Online) w której gracze (około 200 na jednej sesji) mogą nabywać posiadłości, budować je, pracować w publicznych miejscach pracy, stworzyć własny biznes, oraz wpływać na kształt otaczającego świata. 

 

Podstawowy pomysł

Podstawowym założeniem Raw jest udostępnienie graczom całkowicie pustej i jałowej wyspy, której rozwój będzie zależeć od działań burmistrza i jego zespołu, oraz wszystkich pozostałych graczy. Gracze nie będą posiadać na początku żadnych nieruchomości, pojazdów. Nie będzie sklepów, dróg czy infrastruktury - gra rozpoczyna się w całkowicie "jałowej" (tytułowe Raw) formie. W celu rozbudowy miasta i całej wyspy gracze będą musieli ze sobą współpracować, pozyskując surowce takie jak gaz, ropa, drewno, stal itd. 

Najbardziej hardcorowe RPG w historii

Wiele wskazuje na to, że Raw ma być najbardziej hardcorowym RPG w historii. Skala złożoności świata i jego mechanik przyprawia o ból głowy. Gra ma być tak bliska rzeczywistości jak to tylko możliwe, Przykładowo - jak kupisz samochód musisz dbać o jego stan. Dziesiątki podzespołów mogą ulec uszkodzeniu, a im więcej jeździmy i częściej na wysokich obrotach tym większe ryzyko uszkodzenia silnika. Jeżeli chcesz wybudować dom - musisz kupić materiały oraz kupić/wynająć ciężarówkę do ich transportu. 

Rozgrywka - podstawowe założenia w skrócie

Gra zaczyna się na całkowicie jałowej, pozbawionej jakiejkolwiek cywilizacji wyspie. Gracze wybierają burmistrza, a ten formuje swój zespół oraz wskazuje miejsce powstania nowego miasta na samym początku. Zespół burmistrza musi pomóc w rozwoju miasta, zapewnieniu porządku prawa. Pozostali gracze startują bez nieruchomości, pojazdów musząc na wszystko zarobić. Mogą przykładowo zatrudnić się w państwowych miejscach pracy (jak szpitale, policja czy szkoły), podjąć się drobnych zadań jak transport surowców, albo też zatrudnić się u innych graczy mających własne biznesy. Jak tylko zarobisz wystarczająco dużo - sam będziesz mógł otworzyć własną firmę. 

Głównym założeniem jest stworzenie systemu w których rozgrywka jest kreowana przez samych graczy i setki mechanik się wzajemnie uzupełniają. Bez ingerencji graczy będą dostępne tylko podstawowe "systemy". Twórcy wskazują tutaj jako przykład salon samochodowy albo supermarket. Początkowo będą dostępne tylko najbardziej podstawowe ich warianty i w salonach znajdziemy tylko tanie i powolne auta. Jeżeli będziesz chciał kupić lepszy pojazd, ktoś z graczy musi taki salon samochodowy w postaci własnego biznesu wybudować otworzyć. Do tego ten sam gracz musi te auta kupić za cenę rynkową oraz przetransportować do salonu, następnie ustalić ich cenę sprzedaży. 

Potrzebujesz paliwa? Ktoś z graczy musi taką stację paliw otworzyć. To samo tyczy się całej reszty - uzbrojenia, akcesoriów, ubrań czy ulepszeń naszego samochodu. Warsztaty nie będą po prostu istnieć w świecie gry, najpierw taki warsztat ktoś musi otworzyć. 

 

Nieruchomości

Każdy gracz będzie mógł kupić kawałek ziemi pod określoną zabudowę. Gra będzie wyróżniała trzy typy zabudowy - pod miejsce zamieszkania, komercyjną oraz pod działalność przemysłową. 

Posiadanie nieruchomości otwierać będzie przed graczem szereg nowych mechanik - od teraz można założyć własny sklep, rozpocząć działalność produkcyjną czy np przechowywać auta w garażu. To jednak nie wszystko - podobnie jak w rzeczywistości będziesz musiał płacić podatki, które są ustalane przez burmistrza. Każda nieruchomość będzie mogła zostać okradziona przez innych graczy, dlatego istotne jest zainwestowanie w zabezpieczenia czy monitoring lub ochronę. Inni gracze będą mogli ukraść auto z Twojej posesji lub nowy 50 calowy telewizor, który właśnie kupiłeś. 

Burmistrz

Rozgrywka z punktu widzenia burmistrza będzie przypominała bardziej grę ekonomiczno-strategiczną niż typowego sandboxa. Burmistrz będzie odpowiedzialny za rozwój miast, ustalanie podatków, rozdzielanie budżetu pod konkretne inwestycje, budowę całej infrastruktury - dróg, mostów. Będzie również odpowiadał za rozbudowę placówek publicznych jak np komisariaty policji.

Na początku gry dostępny będzie tylko jeden w której miejsce pracy znajdzie kilku policjantów posiadających jeden radiowóz. Wraz z postępami gry do zadań burmistrza będzie należało rozbudowanie go, zakup nowych lepszych radiowozów, kupno lepszego sprzętu dla policjantów czy helikopterów. Jeżeli zostanie zaniedbany ten element może okazać się, że świat gry opanują gangi (czyli gracze łączący się w zorganizowane grupy) napadających na innych czy okradających domy. 

Miasto

Twórcy mierzą wysoko również w kwestii budowy miast. Zgodnie z założeniami mają one być rozbudowywane z jednej strony przez burmistrza (hotele, szkoły, posterunki, szpitale, banki), z drugiej przez pozostałych graczy tworzących własne biznesy jak sklepy, warsztaty, stacje paliw czy restauracje. Zgodnie z powyższym każdy budynek ma być otwarty, każdy będzie spełniać określoną funkcję w świecie gry. 

Twórcy celują również w takie detale jak konieczność parkowania aut w wyznaczonych miejscach. Jeżeli tego nie zrobimy - inni gracze mogą odholować nasz pojazd i nałożyć mandat.

Pojazdy

Twórcy zamierzają oddać nam do dyspozycji cały wachlarz pojazdów - od zwykłych aut, przez pickupy, ciężarówki, motocykle, łodzie i samoloty. Każdy z pojazdów ma posiadać zaawansowane systemy podzespołów, które z czasem mogą ulec awarii. To jak jeździmy autem ma mieć wpływ na "wytrzymałość" poszczególnych podzespołów jak np silnik, skrzynia biegów, zawieszenie czy hamulce. Z czasem auto może przykładowo spalać coraz więcej paliwa - warto udać się kontrolnie do warsztatu. 

Po kupnie nowego samochodu będziesz musiał zarejestrować je, otrzymać unikatową tablice rejestracyjną oraz oczywiście - otrzymasz kluczyki do auta. 

Biznesy

Biznesy mają działać jak w życiu. Jest popyt i jest podaż. Musisz obserwować otoczenie. Warto otworzyć sklep w miejscu, gdzie jest szansa na to, że więcej osób się zatrzyma po drobne zakupy. Z drugiej strony dobra lokalizacja w mieście to też wyższe podatki. Warto też obserwować jak wygląda sytuacja konkurencji. Planujesz uruchomić swój warsztat samochodowy? Upewnij się, czy w grze pozostali gracze nie uruchomili już własnych, w przeciwnym razie możesz nie zdołać wybić się na tle konkurencji. 

Jeżeli posiadasz sklep, albo - wspomniany warsztat musisz śledzić stan magazynowy poszczególnych artykułów. Jeżeli czegoś brakuje musisz to zamówić oraz przetransportować np z portu do własnego warsztatu.

Wszystkie przychody są opodatkowane - a podatki ustala burmistrz. 

Biznesy dają również możliwość zatrudnienia innych graczy. Jeżeli przykładowo rozkręcasz firmę taksówkarską i masz 5 taksówek - musisz zatrudnić kierowców. 

Z drugiej strony - gracze będą mogli łączyć się w nielegalne struktury - na wzór GTA Online można zacząć wytwarzać nielegalnie broń, narkotyki czy zorganizować napad na nieruchomości innych graczy albo placówki rządowe - np banki. Z jednej strony będziemy mieć więc graczy łączących się w gangi z drugich - pracujących jako stróżowie prawa.

Praca

Aby zarabiać trzeba pracować. Można to zrobić np jako policjant. Każdy z graczy może zgłosić chęć bycia policjantem, następnie szeryf wyrazi na to zgodę bądź odmowę. Jeżeli zostaniesz policjantem otrzymasz klucz do swojej szafki, dostęp do uzbrojenia i auta. Jeżeli jesteś policjantem - zawsze aby rozpocząć służbę musisz najpierw udać się na komisariat, ubrać uniform, odebrać broń, zabrać odznakę - dopiero teraz jesteś na służbie. 

Twórcy zapowiadają szereg aktywności, których będzie można się podejmować - kierowca ciężarówki niczym w Euro Truck Simulator, pilot samolotu, medyk, kierowca ambulansu i wiele innych.

Świat

Twórcy obiecują stworzenie olbrzymiego świata o powierzchni 400 km kwadratowych (GTA V to około 74). Teren to jedna wielka centralna wyspa z mniejszymi ją otaczającymi do których dostęp będziemy mieli wraz z rozwojem infrastruktury, np budową mostów. Miejsce znajdzie się dla skalistych gór, pustyni, kanionów, jezior czy lasów.

 

Werdykt

Jak oceniacie Raw? Projekt robi ogromne wrażenie i na ten moment ciężko jest uwierzyć w jego powodzenie. Na Kickstarterze zebrał jedynie $150,000, i chociaż przebił minimalny próg to wydaje się to kroplą w morzu potrzeb patrząc na to jak rozbudowana ma to być gra.

Raw na Kickstarterze

Które z przedstawionych rozwiązań podobają się Wam najbardziej?

r e k l a m a

Komentarze (16) Skomentuj Obserwuj

 
Poziom: 59
Majek dodano: 14.07.2019, 19:34
Jeśli czasowo będzie to zbalansowane, czyli nie trzeba będzie pracować 8 realnych godzin, aby zarobić $10 - biorę!
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 27
natanpl dodano: 14.07.2019, 21:31
dobra więc
-kupuję grę
-wbijam na dopiero zaczynający serwer
-zgłaszam się do zostania burmistrzem
-jakimś cudem wygrywam wybory
-prowadzę do powstania pięknej metropolii
-nagle wprowadzam komunizm
-odlatuje do posiadłości na drugim końcu mapy
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 19
elmo100 do natanpl dodano: 15.07.2019, 13:08
xd
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 19
elmo100 dodano: 15.07.2019, 13:09
projekt ciekawy, ale też tego nie widzę zbytnio
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[178.235.***.***]
h dodano: 14.07.2019, 19:27
pomysł nawet i fajny tylko że jakoś tego nie widze. Współpraca z obcymi ludzmi w grze? xd przecież dorwą się tylko do broni i miasto spłonie. Troll trolla bedzie ganiać
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 46
Crrooss do h dodano: 14.07.2019, 19:49
No właśnie. Wszelkie te pomysły, że gracze będą pracować aby zarabiać, prowadzić biznesy, jakoś ze sobą współpracować są bardzo idealistyczne. Chociaż są gry w których to działa, np Eve Online. Tak czy inaczej chciałbym, aby GTA Online poszło w tym kierunku. Musiałyby być mechaniki odstraszajace od siania chaosu. Przykładowo jak na takiej sesji RPG ktoś kogoś zabije to trafiałby z automatu do więzienia na 10 realnych minut.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[193.106.***.***]
dtym do Crrooss dodano: 14.07.2019, 22:25
no xD 10 minut buahahahah
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 58
omosquito do Crrooss dodano: 15.07.2019, 01:24
10 minut? Jak Ty dziwnie napisałeś 10 lat, czyli ban dożywotni big smile
//Edytowano 1 raz. Ostatnio: 15.07.2019, 01:24
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[91.232.***.***]
Tazzy do Crrooss dodano: 15.07.2019, 16:55
#Crrooss taka forma sprawdza się w GTA V RP, co prawda nie ma tam formy rozbudowy, ale gracze mogą tworzyć własne biznesy, pracować publicznie itd.
Więc w moim odczuciu nie jest to, aż tak bardzo idealistyczne.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.65.***.***]
Erni52643 dodano: 16.07.2019, 10:00
W sumie, zamysł gry bardzo fajny, pograł bym sobie w taką grę, ale są też, upierdliwi gracze uwielbiający chaos więc by było dużo napadów, kradzieży, zabójstw
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[195.182.***.***]
marcin do Erni52643 dodano: 16.07.2019, 12:12
nadal tweirdzisz ze taki projekt nie jest idealistyczny? wiadomo było, że taka produkcja wymaga wieelu lat doświadczenia, ogromnej obsady progamistów i nie tylko. Ściema jak nic.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[188.147.***.***]
Komar dodano: 17.07.2019, 09:54
Pomysł ciekawy ale jakoś nie realny.
Wymienię tylko kilka rzeczy, wracam z pracy siadam do gry i co teraz mam 8h jeździć taxi? A co jak muszę odejść od kompa, pauzy nie ma. Kolejna sprawa jeden z graczy mnie zabije i co wszystko przepadł a ja zaczynam od 0? 200 osób na sesji burmistrz i 5 policjantów, od razu odstrzelic burmistrza i można robić co się chce.
Pewne założenia są bardzo ciekawe niestety mało realne do wykonania.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[109.196.***.***]
Wixser dodano: 21.07.2019, 20:48
Ale to już było :) Mocno zmodowane serwery SA-MP big smile Policjant, strażak, kierowca tira, taxi, mafia, Burmistrz itd big smile
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[178.235.***.***]
jjj do Wixser dodano: 21.07.2019, 22:32
nie nie było xd
zawody jak zawody. tu chodzi o tworzenie swiata. w gta miales co nsajwyżej prace, bez wpływu na reszte mapy, graczy.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 15
Mateusz Stanek dodano: 22.07.2019, 00:17
Wszystko fajnie tylko "kickstarter" zawiesił projekt na stronie bo podejrzewają oszustwo
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[178.235.***.***]
hhh do Mateusz Stanek dodano: 26.07.2019, 13:09
Brawo szerloku xd ty vo tym piszesz 22.o7 a oni juz od 15.07 mieli aktualizacje newsa. Warto czasamio przeczytać wszystko a nie tylko nazwe gry
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]

Komentarze (16 opinii) Skomentuj

SHOUT

Regulamin shoutboxa | Archiwum

Znaków: 0 z 300

Wszystkich wpisów: 48353

GTA

Zobacz więcej   

quizy ?

Lp Nick Quizy Odp Pkt
1.  rekinowy 31 417/465 89,51
2.  EagleOfL... 27 385/405 88,13
3.  RAFkin 36 412/539 87,24
4.  adi55500... 36 401/554 85,96
5.  Wookie1 31 389/465 85,89
6.  KyloHims... 34 389/525 84,76
7.  EngineV8 33 379/494 83,96
8.  Brus 34 377/509 83,52
9.  Cityzen3... 33 355/494 81,04
10.  Wichu 29 341/435 80,43
Zobacz pełen ranking

quizy ?

Lp Nick Dod Odp Pkt
1.  hoger 141 443 2316
2.  Majek 28 439 1513
3.  Wookie1 16 424 1384
4.  Mr_White... 6 436 1350
5.  Zembu 8 431 1349
6.  Mazi150 4 438 1342
7.  Kettger 4 436 1336
8.  xNomad 0 441 1323
9.  Majkela 2 436 1322
10.  Siatkarz... 0 439 1317
Zobacz pełen ranking

Gorące

X

Informujemy, że strona www.gta.net.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies . W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.