Home Fanpage GTASite Rockstar Games

CIEKAWOSTKA

[GTA SA] Początkowo Las Venturas miało nosić nazwę Las Venturra. Zmieniony został także wygląd lotniska.

RAFkin

4087VFilmowo z Grand Theft Auto 20.12.2014, 22:55 przez RAFkin

Film na podstawie GTA nie powstał, lecz nie oznacza to wcale, że nie ma ono z tym niczego wspólnego.
W GTA wykorzystano w większym lub mniejszym stopniu niektóre motywy z kultowych filmów przez co fabuła zyskała niezapomniane i widowiskowe dla fanów serii momenty.

@OD REDAKCJI - Notka autorstwa RAFkina to jedna z perełek, które możecie znaleźć na naszej stronie. Gorąco zachęcamy do lektury, która uświadomi Wam, że nawiązanie do Scarface'a w GTA Vice City to tylko początek góry lodowej... Jak Rockstar umięjetnie wplata charakterystyczne wątki znane z filmów? Sami się przekonajcie! :)Gorączka

Zaczynając od początku, a dokładniej od pierwszego trójwymiarowego GTA, czyli GTA III na myśl nasuwa mi się Ojciec Chrzestny oraz podobieństwo względem Vito Corleone i Salvatore Leone. Podobnie brzmiące nazwiska?
Ten kto oglądał film dostrzeże też inne podobieństwa jak np. to, że obaj są głowami sycylijskiej mafii.
W GTA III znajdują się plakaty filmu Badfellas, który jest odniesieniem do filmu Goodfellas (Chłopcy z ferajny) i o którym jeszcze później wspomnę będąc przy innej części serii.


Jako ciekawostkę dodam, że w tym filmie aktor Frank Vincent, który wystąpił w tym podkładał głos pod Salvatore.
Najwięcej ta część związku z filmem nie ma, lecz miała zapewne mniejszy lub większy wpływ na zdecydowanie się przez Rockstar na korzystanie z takich zabiegów w postaci inspirowania się filmami.
 

Dotychczas największa rola, w której wykorzystano motyw filmowy to bez wątpienia GTA Vice City  nawiązujące w dużej mierze do filmu Scarface, w którym główną rolę zagrał Al Pacino.
Oprócz takich nawiązań jak ta sama lokacja - wypełnione palmami słoneczne Miami. Pojawiła się tutaj chociażby taka sama willa czy takie pomniejsze aspekty jak garnitur protagonisty. Sam gabinet należący do Ricardo Diaza (a później do Tommy'ego Vercettiego) był wzorowany na takim samym jaki był w filmie Człowiek z blizną.
Jest jeszcze odniesienie do filmu w postaci ukrytego pomieszczenia znajdującego się w Apartamencie 3c, w którym znajduje się pokój oraz zakrwawiona łazienka ze śladami tortur gdzie można znaleźć piłę łańcuchową. W pokoju zamieszczono takie wspólne elementy jak dwuosobowe łóżko oraz walizka wypełniona kokainą.
Innym odniesieniem do tej sceny z filmu jest również misja Treacherous Swine, zleconą protagoniście przez Juana Corteza podczas, której biegniemy z piłą łańcuchową i musimy zabić niejakiego Gonzaleza. Nazwisko Diaz również zostało zaczerpnięte z filmu.


Finałowa misja również jest w dużym stopniu oparta o sceniariusz Człowieka z blizną. Wymieniać tutaj można by było jeszcze bardzo dużo. Chociażby i to, że też zaczynaliśmy jako ''chłopak na posyłki'' a z biegiem fabuły staliśmy się (a raczej Tommy) postrachem całego Vice City.
Rockstar umiejętnie wykorzystał motywy oparte na filmie przez co wielu fanów serii do dziś uważa, że ta część była najbardziej niezapomniana pod względem klimatu jak i fabuły, mimo, że od premiery minęło już sporo czasu.
Scarface


Odchodząc od filmu Scarface, lecz jeszcze nie od GTA VC wspomnę o filmie Życie Carlita. Tutaj największe podobieństwo jest między Davidem Kleinfeldem a Kenem Rosenbergiem, który oprócz takiego samego wyglądu jest tak samo adwokatem i paranoikiem.
Ken

Jest także opinia, że Tommy Vercetti był wzorowany na tytułowym Carlito (którego zagrał w tym filmie również Al Pacino) pod względem tego, że obaj panowie po wyjściu z więzienia są ponownie zmuszeni do ''powrotu do biznesu''.


Teraz odchodząc już całkowicie od GTA Vice City pora na gangsterskie klimaty dziejące się w GTA San Andreas. Podobnie jak w poprzedniej odsłonie też zostały wykorzystane wątki z filmów, lecz już w nieco mniejszym stopniu. Podobnie zresztą jak z obsadą filmową, bo bez wątpienia w VC ''wystąpiło'' nieco więcej aktorów światowego kina. Taki zabieg zastosowano w celu większego wypromowania owej serii, gdy zaczynała co raz bardziej wspinać się na stromy szczyt i twórcy nie chcieli poprzestać na małej rozpoznawalności.
Najbardziej na wyróżnienie zasługuje misja To tylko biznes, gdzie pościg jak i ciężarówka z tej misji została zaczerpnięta filmu z Terminator 2: Dzień Sądu.


Szybko zostawiając w spokoju GTA SA przejdę do GTA IV, lecz tutaj też nie zatrzymam Was na długo. 
Seria w tym momencie zaczynała ''żyć na własny rachunek'', czyli twórcy zaczęli rezygnować z kojarzenia serii dzięki rozpoznawalnym osobistościom, które często bywały na czerwonym dywanie.
Najważniejsze co nasuwa mi się na myśl to film Za linią wroga, w którym snajper Sasha jest protoplastą Niko Bellica pod względem wyglądu jak i sylwetki oraz który też jest Serbem, żołnierzem a także zawalczono o takie szczegóły jak blizna na lewej brwi, rękawiczki czy podobna bluza.
Niko?
R* nawet zaproponował podkładanie głosu pod Niko odtwórcy tej postaci, którą zagrał Vladimir Mashkov (bardziej kojarzony z Mission Impossible: Ghost Protocol) lecz ten odmówił, gdyż nie wiedząc jakim sukcesem może okazać się gra komputerowa (zwłaszcza ta od studia Rockstar) uznał ofertę za mało interesującą.


Pora na powrót na kalifornijskiego klimatu tyle, że w jeszcze lepszym wydaniu.
W GTA V postanowiono całkowicie zrezygnować z aktorskiej obsady z wyższej półki, gdyż Rockstar nie chciał, żeby nie kojarzono tej części dzięki aktorom przez co twórcy jeszcze wyżej podnieśli sobie poprzeczkę.
Nie zabrakło jednak wykorzystania motywów filmowych m. in. uzbrojony w działka i nie tylko samochód JB 700 wzorowany na Astonie Martinie DB5 należący do Jamesa Bonda z takich filmów jak Goldfinger czy Skyfall.

O filmie Gorączka i napadzie na opancerzoną furgonetkę przy użyciu holownika trzeba priorytetowo wspomnieć.
Napad
Scena z filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=GpNzlh5ALRA
oraz misja Szybka robota:
https://www.youtube.com/watch?v=HyHnqo-OJX8

Szybka gorączka

Neil McCauley (Robert De Niro) jako mózg napadów, do którego Michael jest podobny chociażby właśnie z tego względu, psychopata Waingro (Kevin Grage), który może przypominać Trevora poprzez swoje niezrównoważone zachowanie czy czarnoskóry kierowca (Dennis Haysbert) należący do ekipy i Franklin ze swoimi umiejętnościami prowadzenia samochodów oraz pomniejsze rzeczy, które występują w filmie jak i w grze np. maski zakładane podczas napadów. Jest także postać wzorowana prawdopodobnie na Lesterze. Też jeździ na wózku, też zna się na komputerach i też jest geniuszem posiadającym wszelkie informacje. Tutaj też jest biznesmen, który myśli, że jeśli ma kasę to może wszystko, ale takich akurat jest wszędzie pełno.
Akcja filmu rozgrywa się w rzeczywistym odpowiedniku Los Santos, czyli w Los Angeles.


Misja (Three Leaf Clover) z GTA IV podczas której napadaliśmy na bank też przypomina scenę z filmu gdzie po napadzie  Niko wraz z resztą ekipy byli zewsząd otoczeni przez policję i trzeba było uciekać przez ulice miasta.
Bedąc już przy tym filmie i wspomnianej przeze mnie misji dodam jeszcze, że gra Kane & Lych: Dead Men również zawiera podobną ucieczkę z banku.
Podsumowując Gorączka była inspiracją dla takich gier jak GTA IV, GTA V, Kane & Lynch: Dead Men czy Payday 2. Film, w którym główne role zagrali Robert De Niro i Al Pacino o ekipie żyjącej z napadów stał się jak widać wielką inspiracją dla twórców gier.
Sam film choć długi jest wart obejrzenia.

                                           Michael De Santa i Robert De Niro
Michael De Niro
                                          

Być może to już jest naciągane, ale tutaj również dodałbym film Chłopcy z ferajny  ze względu na trójkę bohaterów i odtwórcę głównej postaci a zarazem narratora, którego zagrał Ray Liotta (aktor podkładający głos pod Tommy'ego Vercettiego), który może kojarzyć się z narratorem jakim był Michael w pierwszym trailerze. Ponadto po prezentacji pierwszego trailera GTA, gdy jeszcze nikt nie znał imion protagonistów niektórzy widzieli podobieństwo pod względem wyglądu Michaela do Vercettiego. Sam film jest o mafijnym życiu, więc chociażby z tego powodu może kojarzyć się z GTA.


Serial Breaking Bad w małym stopniu też wpasowałby się w te zestawienie pod względem wspólnych cech jakie były w serialu i jakie można spotkać w V-tce jak np. dystrybucja metamfetaminy przez Trevora oraz wątek z tym zawarty podczas wojny gangów, postać Kuchty przyrządzające metę, który fanom serialu w małym stopniu może kojarzyć się z Walterem White'em a także niekoniecznie nawiązujące do Breaking Bad, ale rzeczy mogące się kojarzyć jak chociażby samochód kempingowy czy możliwość upodobnienia Michaela do W.W.


Pewne podobieństwo jest również z filmem Wściekłe psy. Oprócz podobnej sceny większe podobieństwo dotyka to o czym jest film, a mianowicie o napadzie na bank. Z tego względu niewykluczone, że Rockstar mógł szukać inspiracji również w filmie Quentina Tarantino.

     Scena z filmu Wściekłe psy i artwork z GTA V
Wściekłe Psy & GTA V
   

Kolejnym filmem jest Zabójcza broń 2 oraz końcowa scena z filmu, w której było ''trochę'' siana zniszczenia w postaci zniszczenia domu. W GTA V misja, której bierze udział Michael wraz z Franklinem polega na pewnym przemeblowaniu mieszkania podobnie jak to było we wspomnianym przeze mnie filmie. Oprócz tego, że akcja dzieje się w rzeczywistym odpowiedniku Los Santos, czyli Los Angeles są również takie podobieństwa jak dom na wzgórzu, pickup przy pomocy którego będzie zrzucony dom ze wzgórza czy bardzo do siebie podobne stalowe podpory, do których została przymocowana lina.
Zabójcze doradztwo
Scena z filmu:
https://www.youtube.com/watch?v=7WqzJvhR9Fo
oraz misja Doradztwo małżeńskie:
https://www.youtube.com/watch?v=IVRYfBljvVwNapad

Film oparty o serię Grand Theft Auto nie powstanie, gdyż twórcy uważają, że to może zepsuć serię i nie angażować się w produkcje filmowe. Można co jedyne liczyć na pojawienie się trailera live-action, który pojawił się dotychczas tylko raz przy promocji GTA 2 i nie wykluczone, że podobny zabieg zostanie jeszcze kiedyś wykorzystany. Na obecną chwilę można się zadowolić fanowskimi produkcjami, a takich nie brakuje.


Od czasu GTA IV co raz bardziej Rockstar zaczął wykorzystywać technikę motion capture jak i stawiać na grę aktorską, więc nie wykluczone, że postanowią zrobić z tym coś większego. 
Ponadto odtwórcy protagonistów z GTA V, czyli Ned Luke, Steven Ogg i Shawn Fonteno mieli do czynienia wcześniej z grą aktorską. Ostatni z nich ma najmniejszą styczność z aktorstwem, lecz mimo tego potrafi dobrze zagrać.

Póki co jedyną nadzieją na film pełnometrażowy jest chyba tylko Solomon Richards i Michael w roli producenta filmowego ;)

 


Oceń notkę:
+ +15 -
r e k l a m a

Komentarze (14) Skomentuj Obserwuj

 
Poziom: 51
Kubixxx dodano: 24.12.2014, 13:25
Notka znalazła się na naszym Facebookowym profilu :) Lektura obowiązkowa dla każdego fana GTA!
+ +5 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 28
Dexus dodano: 24.12.2014, 15:10
Z tego artykułu dowiedziałem się wiele ciekawych rzeczy których wcześniej nie wiedziałem :) Akurat zrobiłem odcinek z ciekawostkami Vice City o Scarface, jak kogoś to interesuje to zapraszam! https://www.youtu(...)6hDze8O4

Wesołych świąt ziomki!
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 16
JaneG99 dodano: 26.12.2014, 17:37
Dobre!
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[193.22.***.***]
Gemba dodano: 24.12.2014, 14:40
Motyw ściągnięcia domu z klifu mógł być również zapożyczony bodajże z pierwszej części zabójczej broni :)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 61
RAFkin do Gemba dodano: 31.12.2014, 12:13
Z drugiej części :) Racja, też widziałem tam pewne podobieństwa nawiązujące do sceny z domem. Jako, że ktoś inny też to dostrzegł to dołączyłem ten film.
Zdaję sobie sprawę z tego, że mógłbym dodać jeszcze jakieś mniejsze motywy filmowe, które zostały wszczepione w serię GTA, lecz nie chciałem za bardzo wydłużać notki.
Tak czy inaczej to, co powinno się znaleźć z całą pewnością się tutaj znajduje.
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 25
sawikGAMES dodano: 04.02.2015, 09:45
Kawał dobrej roboty RAFkin ;)
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[88.156.***.***]
Baltazaro dodano: 04.02.2015, 08:53
Kubixxx zapomialeś i zabiciu Jaya Norissa wybuchowym telefonem z filmu 60 sekund. Chyba...
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 51
Kubixxx do Baltazaro dodano: 04.02.2015, 11:48
Ale to nie ja jestem autorem, tylko jeden z członków społeczności GTASite - RAFkin :)
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 61
RAFkin do Baltazaro dodano: 04.02.2015, 15:20
Nie zapomniałem, bo nic takiego nie miało miejsca w tym filmie.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 18
browar25 dodano: 04.02.2015, 19:49
Zabrakło porównania SA do filmu Training Day (Dzień próby chyba przetłumaczyli). Podobieństwa są wielkie. Grove street wygląda jak żywcem wzorowane na identycznej dzielnicy w filmie (ta sama okrągła ślepa uliczka). Dodatkowo jak w SA za ostro zaszaleliśmy w kasynie i narobiliśmy sobie długów, to kasyno wysyłało na nas ruskich w bmw, którzy ścigali nas gdy tylko pojawiliśmy się w LV. Podobny motyw w filmie. Zdeprawowany glina, który jest jednym z głównych bohaterów (Denzel Washington), również zaszalał za bardzo w kasynie (spuszczając łomot komu nie trzeba) i jest ścigany przez Rosjan. No i w SA również mamy zdeprawowanego, charyzmatycznego glinę :)

Tak poza tym to spoko artykuł.

Ciekawostka: Wspomniany w artykule film Heat (gorączka), jest jednym z niewielu gdzie mamy nagrane prawdziwe strzały, a nie jakieś sztucznie dogrywane pierdnięcia. To dodaje realizmu moim zdaniem i brzmi nieporównywalnie lepiej. Jeśli ktoś lubi takie rzeczy, to polecam film Collateral (zakładnik).
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[86.63.***.***]
Maho dodano: 07.02.2015, 18:31
Ciekawe spojrzenie i porównania. Tylko jedna uwaga - następnym razem jak będziecie publikować tekst jakiegoś użytkownika to go poprawcie stylistycznie i językowo, bo tutaj to kuleje ;)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 51
Kubixxx do Maho dodano: 08.02.2015, 00:30
Niestety z elementem estetycznym musimy się wstrzymać. Blogi posiadają ograniczoną ilość edycji tekstu, co postaram się poszerzyć o kilka innych opcji.
Na język również postaramy się zwrócić większą uwagę :)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[86.63.***.***]
Maho do Kubixxx dodano: 08.02.2015, 16:15
Super. Dodatkowo przydałoby się więcej zdjęć porównawczych :) Ogólnie news z dużym potencjalem ale trochę nie wykorzystanym ;)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 61
RAFkin do Maho dodano: 08.02.2015, 17:53
*niewykorzystanym
Przyganiał kocioł garnkowi ;)

Zdawałem sobie sprawę, że zdarzyły mi się w tekście błędy językowe tu i ówdzie, lecz nie chciałem zbyt mocno ingerować w poprawianie, bo zazwyczaj kończy to się jeszcze gorzej.
Za jakiegoś mistrza pisania też się nie uważam, więc jestem w pełni świadom tego, że mogą zdarzać mi się błędy. W każdym bądź razie nie bagatelizuję tego a stopniowo wyeliminowuję.

Z większą ilością zdjęć czy tekstu nie chciałem przesadzać, ze względu na ilość przewijania. Więcej niekoniecznie musi oznaczać, że będzie lepiej.
Grono odbiorców na tej stronie nie jest zbytnio wysokie pod względem wieku (nie wiem w jakim stopniu, ale jest to niestety zauważalne), więc tworzenie poematów zostawiam na inne miejsce.
Najważniejsze informacje zostały przeze mnie przedstawione. Mogłem zapomnieć o czymś dopisać, ale nie byłoby to raczej nic priorytetowego.
Natomiast jeśli ilość zdjęć czy tekstu mogłaby być większa to wówczas postaram się to zmienić na przyszłość.
Do wszelkich zmian, sugestii czy propozycji nie podchodzę obojętnie, o ile tego wymagają.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]

Komentarze (14 opinii) Skomentuj

RAFkin

RAFkin

Poziom: 61

Ranking: 3

PD: 28859

Platformy

PC (Windows)
Android

O sobie

The Only Easy Day Was Yesterday

 

 

 

Imię i nazwisko: Rafał

Płeć: Mężczyzna

PSN ID: xxRAFkinxx

Gamertag: xxxRAFkinxxx

Dołączył: 08.03.2014

Dałem plusów/minusów: 223/19

Otrzymałem plusów/minusów: 568/66

Napisałem komentarzy: 328

Osiągnięć zdobyłem: 90/142 (63%)

Oceniłem gier: 14

Napisałem blogów: 9

Napisałem recenzji: 1

Założyłem dyskusji: 15

Aktualnie gram w: Grand Theft Auto IV: The Lost and Damned (DLC)

Gram/Mam: 8 tytułów

Ukończyłem: 5 tytułów

X

Informujemy, że strona www.gta.net.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies . W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.