Home Fanpage GTASite Rockstar Games

CIEKAWOSTKA

[GTA V] Wszystkie eksplozje odbijają się echem w górach.

Blog użytkownika Crrooss

816VRockstar a polityka 26.06.2019, 19:39 przez Crrooss

Rockstar od zawsze w swoich produkcjach przemycał komentarz dotyczący otaczającej nas rzeczywistości. Manhunt w dość kontrowersyjny sposób komentował reality show pokroju Big Brothera a GTA V parodiowało Donalda Trumpa i Hillary Clinton. Rockstar zaskakująco często porusza tematy społeczne i polityczne w swoich grach. 

 

Pomimo, że dla wielu graczy Rockstar Games jest studiem, które tworzy przede wszystkim największe i najbardziej rozbudowane sandboxy, to w kolejnych produkcjach (i to nie tylko w GTA) amerykanie zamieszczają zakakująco wiele treści o charakterze politycznym i społecznym. Co i w jaki sposób komentował Rockstar w swoich grach?

 

1. Big Brother - kilka kroków dalej

Rockstar Games nie jest fanem reality show, co pokazał m.in parodiując xFactora w GTA V (słynne Fame or Shame w którym brała udział Tracy - córka Michaela). O wiele dosadniejszym komentarzem dotyczącym  tworzenia kolejnych programów tego typu, a w szczególności Big Brothera była gra Manhunt. Uważana do dziś za jedną z bardziej psychodelicznych i najbardziej brutalnych opowiadała o losach Jamesa Casha - skazanego na karę śmierci wielokrotnego zabójcę. Wyrok zostałby wykonany, gdyby nie równie psychopatyczny co nasz protagonista - reżyser Lionel Starkweather.

 

Reżyser najbardziej krwawego reality show w dziejach, w którym w jednym miejscu spotykają się "wydobyci" z więzień złodzieje, gwałciciele i mordercy, których jedynym celem jest zabić każdego kogo zobaczą. Podobnie jak w Big Brotherze - tutaj kamery są na każdym kroku a im lepsze, bardziej brutalne i efektowne egzekucje wykonamy - tym lepszą widownie przyciągnie program telewizyjny.

 

2. Koszmar wojny - GTA IV

GTA IV to prawdziwy diament. Gra wyróżnia się nie tylko tempem akcji ale i dojrzałością poruszanych tematów. Jednym z najczęściej pojawiających się był temat wojny w Jugosławii w której uczestniczył Niko. 

Podczas wielu przerywników możemy usłyszeć między innymi o koszmarze jaki przeżył nasz protagonista w przeszłości, jak bezcelowe są takie konflikty w których "młodzi ludzie są pociągani przez starych i zgorzkniałych do bezcelowego zabijania" oraz jak podczas wojny giną bezbronni cywile. Wojny są koszmarem co doskonale pokazywał m.in. serial Pacyfik, kto by się spodziewał, że równie mocny komentarz zobaczymy w GTA?

 

3. Handel ludzkimi organami - Max Payne 3

Max Payne 3 pozostał jedną z najbardziej niedocenionych gier od Rockstar Games. Doskonała produkcja pod względem rozgrywki, ścieżki dźwiękowej jak również historii nie jest tak rozpoznawalna jak GTA czy RDR. Max Payne stał przede wszystkim pod znakiem rewelacyjnych wymian ognia w zwolnionym tempie, jednak i tutaj Rockstar przemycił sporo wartościowych i dojrzałych treści. 

 

Max Payne 3 nie szczędził brutalności. Słoneczne Sao Paulo to miasto ogromnych podziałów społecznych - z jednej strony fawele, ogromna przestępczość i bieda, z drugiej - luksusowe apartamenty, przepych i bogactwo. Max Payne 3 pokazywał rozwarstwienie społeczne, korupcję niszczącą kraj oraz podejmował tematykę tak kontrowersyjną jak handel ludzkimi organami. Nie było w tym żadnego sarkazmu, temat został potraktowany z należną mu dojrzałością.

 

Po dłuższej sesji fabuła Maxa Payne 3 potrafiła być mocno przytłaczająca, bo poruszała tematy trudne i nie szczędziła przy tym nikogo - ani Maxa, ani pobocznych postaci, ani nas - graczy. 

 

4. Hillary Clinton i Donald Trump w GTA V

Co może być lepszym dowodem na komentowanie polityki niż parodia wyborów prezydenckich z 2015 roku w GTA V?

No właśnie, sprawa ta jest ciekawa, ponieważ wybory z 2015 roku skomentowano w grze, która miała swoją premierę w roku 2013. Czy już wtedy było wiadomo, że batalia będzie się toczyć pomiędzy Hilary a Donaldem? Nie jestem pewny. 

 

Trzeba jednak przyznać, że Rockstar w idealny sposób sparodiował Donalda Trumpa (w grze: Jock Cranley), opisującego się jako człowieka, który całkowicie nie zna się na polityce, nienawidzi gejów i niepełnosprawnych, a krajową gospodarkę trzeba ocalić poprzez pozbycie się imigrantów, którzy zabierają miejsca pracy prawdziwym amerykanom. 

 

5. Zemsta, która nie ma sensu w GTA IV

Niko Bellic jest bez wątpienia postacią tragiczną. Koszmar wojny wpłynął w znacznym stopniu na to kim jest obecnie, a Liberty City mające być dla niego świeżym startem okazuje się być miejscem równie ponurym i bezwzględnym co kraje europy wschodniej. Powodem przybycia Niko do Liberty City jest również chęć zemsty na zdrajcy - Darko Brevicku, przez którego zginęło kilkunastu członków jego oddziału.

 

Wątek zemsty jest obecny przez praktycznie całą grę i potraktowany został przez Rockstara niezwykle poważnie. Nie jest to zwyczajna chęć zemsty - dość powiedzieć, że w samej misji mamy możliwość zamordowania Darko lub zostawienia go przy życiu.

Jest to również komentarz dotyczący sensu zemsty, czy zabicie naszego największego wroga przynosi długo oczekiwane ukojenie, czy warto było w celu dokonania zemsty poświęcać życie tylu pobocznych osób? 

 

6. Terroryzm i tortury jako element przesłuchań w GTA V

Misja By the Book w GTA V jest jedną z najbardziej szokujących w całej serii. W niej bowiem wcielając się w postać Trevora mamy za zadanie torturować podejrzanego o działalność terrorystyczną. Z pozoru wydawać by się mogło, że jest to stworzone tylko po to aby szokować i nadać grze rozgłos małym kosztem.

 

W rzeczywistości Rockstar zawarł w tej misji, jak również pozostałych zadaniach dla FIB i IAA świetny komentarz dotyczący losów imigrantów, inwigilacji oraz nieuzasadnionej przemocy i bezsensowności samych tortur. Mr. K, bo to on jest całą ofiarą systemu to imigrant pochodzący z Azerbejdżanu, któremu zarzuca się działalność terrorystyczną. Najpierw człowieka "usunięto" z systemu fabrykując jego śmierć, aby potem móc swobodnie go torturować w celu wydobycia informacji.

 

Rockstar potępił tu cały schemat działania amerykańskich służb w których ofiarą może być dowolny niewinny człowiek będący podejrzanym tylko ze względu na swoje pochodzenie etniczne jak również bezzasadność tortur, które nic nie dają oprócz "przyjemności dla samego oprawcy". 

 

7. Upadek autorytetu - RDR II

Na koniec wątek nie będący komentarzem politycznym, a bardziej społecznym/psychologicznym.

Red Dead Redemption II (nie zagłębiając się w spoilery) przedstawia rewelacyjną historię upadku gangu Dutcha. Upadku, który jest związany z postępującym szaleństwem lidera całej bandy - Dutcha van der Linde.

 

Rockstar w sugestywny sposób pokazał jak na przestrzeni 30-40 godzin gry postać, którą początkowo szanujemy, cenimy za wewnętrzny spokój, rozsądek, siłę charakteru zmienia się w kogoś z kim nie chcemy mieć nic do czynienia.

 

Być może odniesienia do takich osób możecie znaleźć i w swoim życiu - osób, które pierwotnie podziwialiście, jednak z biegiem czasu zmieniły się nie do poznania niczym nie przypominając tych które pamiętacie z dawniejszych czasów. 


Oceń notkę:
+ +5 -
r e k l a m a

Komentarze (7) Skomentuj Obserwuj

 
Poziom: 61
Majek dodano: 26.06.2019, 22:21
Co do punktu 7 - mnie to nawet zaskoczył fakt, że potrafiłem na początku RDR II polubić Dutcha, Billa czy Javiera znając wydarzenia z RDR, aby potem znów ich 'znienawidzić' pod koniec gry.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 60
omosquito do Majek dodano: 27.06.2019, 03:27
Mi się marzy RDR 2 na PC. Nawet chętniej bym kupił drugi raz RDR 2 niż Cyberpunka.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[195.182.***.***]
marcin dodano: 28.06.2019, 07:12
Ciekawy Blog, bardzo mi się spodobał. Ale widać, że Autor młody. W San Andreas i Vice City było znacznie więcej wątków poruszających problemy społeczne i polityczne.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 19
elmo100 dodano: 27.06.2019, 23:02
byleby nie mieszali tych LGBT w GTA to będzie dobrze, było kilku gejów, ale bezinwazyjnych i tak powinno zostać
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[195.182.***.***]
marcin do elmo100 dodano: 28.06.2019, 07:10
Spoko, za granicą swiatopoglad na homoseksualizm jest calkiem inny niż w pl. Tam ludzie szanują się i tolerują. Tutaj najchętniej każdy by sobie nóż w plecy wbijał. Dlatego dzisiaj w tym kraju jest jak jest.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 19
elmo100 do marcin dodano: 28.06.2019, 15:45
jak ktoś jest chory na "gejostwo" i się nie leczy to spoko, nic nie mam do niego

ale nie lubie tych wszystkich parad i wmawiania na siłę, że trzeba ich kochać tak jak oni kochają siebie

po co o tym wszystkim trabić? czemu każdy ich promuje wszędzie?
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 19
elmo100 dodano: 21.10.2019, 13:36
obecna relacja CHINY - USA powinna być ciekawie przedstawiona w którymś z przyszłych GTA :)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
Crrooss

Crrooss

Poziom: 47

Ranking: 5

PD: 13828

Platformy

PC (Windows)
Android
Xbox One

O sobie

Wielki fan Rockstar Games i wszystkich ich produkcji, z GTA na czele. :)

 

Swoją przygodę z serią GTA rozpocząłem w 2004 roku na GTA 2. Od razu polubiłem tą serię i grając w kolejne części stałem się jej wielkim fanem. Przez wiele lat byłem zwykłym użytkownikiem strony, na przełomie 2013 i 2014 roku rozpocząłem pełnienie funkcji redaktora na GTASite. Od tego czasu tworzę szeroko pojętą treść - zwłaszcza newsy oraz blogi poruszające tematykę zwłaszcza GTA V oraz GTA Online. 

Po odejściu Kuby, od października 2016 roku miałem przyjemność pełnienia funkcji redaktora naczelnego GTASite. Po paru miesiącach postanowiłem odejść ze strony aby pomóc w innym konkurencyjnym projekcie.

Współpracę w rozwoju konkurencyjnej strony zakończyłem w drugiej połowie 2017 roku.

W marcu 2018 postanowiłem wrócić do ekipy GTASite jako redaktor,

 

 

 

Zainteresowania

Gry, motoryzacja, muzyka, filmy, seriale, smartfony, sprzęt

Imię i nazwisko: Mateusz

Płeć: Mężczyzna

Wiek: 27 lat

PSN ID: DatSheffy

Dołączył: 15.01.2014

Miasto: Gdańsk

GG: 180058

Dałem plusów/minusów: 177/21

Otrzymałem plusów/minusów: 289/41

Napisałem komentarzy: 295

Osiągnięć zdobyłem: 73/142 (51%)

Oceniłem gier: 10

Napisałem blogów: 29

Napisałem recenzji: 1

Założyłem dyskusji: 3

Aktualnie gram w: Grand Theft Auto V

Gram/Mam: 2 tytuły

Ukończyłem: 11 tytułów

X

Informujemy, że strona www.gta.net.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies . W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.