Home Fanpage GTASite Rockstar Games

CIEKAWOSTKA

[GTA V] Wszystkie eksplozje odbijają się echem w górach.

Blog użytkownika Crrooss

1299VGTA VI na PS5? Tylko na next genach? Dlaczego nie na PC? 22.04.2019, 10:22 przez Crrooss

Podsumowujemy doniesienia na temat PS5. O tym czy GTA VI powinno pojawić się na nextgenach, dlaczego na czasowej wyłączność dla konsoli Sony skorzystalibyśmy wszyscy a tworzenie gry na PC mogłoby pogorszyć jakość produkcji. 

 

Ostatnie tygodnie stoją pod znakiem PlayStation 5. Niedawna zapowiedź nowej generacji konsoli oznacza jedno - obecna przechodzi w ostatnią fazę "cyklu życia", a kolejni deweloperzy coraz częściej skupiają się na tworzeniu gier pod nowe sprzęty. Co to oznacza dla nas, Rockstara, serii GTA?

 

Chciwość vs kreatywność

Podstawowe pytanie, które można sobie zadać - GTA VI będzie tytułem tworzonym tylko pod nową generację konsol, czy jednak pojawi się jeszcze na PS4 i Xboxa One? To pytanie kluczowe, a odpowiedź na nie jest bardzo trudna. Mamy do czynienia ze swojego rodzaju pojedynkiem pomiędzy "chciwością", a "kreatywnością" twórców oraz samego wydawcy. 

 

Pierwsza opcja, czyli wspomniana chciwość zakłada, że w GTA VI zagramy jeszcze na konsolach obecnej (mijającej) generacji.

Wszyscy doskonale wiemy jak kosmiczne wyniki sprzedażowe zanotowało GTA V. Duża w tym zasługa GTA Online, ale przede wszystkim - wydania gry trzy razy. Przez ten sprytny zabieg jeden tytuł udało się sprzedać w dużej ilości przypadków nawet trzykrotnie tej samej osobie!

 

Cóż, sam zaliczam się do osób, które grę kupiły pierwotnie na X360 w dniu premiery, następnie na PS4 a dwa lata później edycję pecetową... Ilu z Was miało podobnie? Podejrzewam, że część z pewnością. O tym wie doskonale Rockstar, a przede wszystkim wydawca Take-Two.

Perspektywa skopiowania schematu z Grand Theft Auto V - czyli wydania gry jeszcze na mijającą generację, a następnie po roku, na "obecną", a potem dodatkowo na pecety wydaje się być marketingowym strzałem w 10. Cóż, finansowo wszystko będzie się spinać, ale stracimy na tym my - gracze. 

 

Dlaczego? Kwestia ograniczeń sprzętowych. Okej, GTA V w wersji na PS4 i Xboxa One jest dużo bardziej dopracowane, ładniejsze, ma nowe mechaniki jak słynny widok FPP, ale nadal - jest to produkt tworzony i optymalizowany pod Xboxa 360 i PS3. Pewnych barier nie da się przeskoczyć, właśnie przez to piątka wygląda pod względem rozbudowania wielu mechanik gorzej od konkurencyjnego RDR II. 

 

Jeżeli wygrałaby kreatywność - twórcy skupiliby się na stworzeniu GTA VI tylko na nową generację konsol. Jakie płynęłyby z tego korzyści chyba nie trzeba zbyt wiele pisać. Rockstar ze swoją kreatywnością mógłby stworzyć technologiczne arcydzieło przebijające wszystko to co widzieliśmy do tej pory.

Od graficznego efekciarstwa jak realistyczny ogień, woda, zaawansowane efekty pogodowe czy model zniszczeń, przez bogactwo pomniejszych mechanik i zależności, gdzie miasto mogłoby w zaskakujący sposób reagować na nasze poczynania, po obfitość misji, zadań pobocznych i aktywności niczym w kultowym GTA San Andreas.

 

Coś takiego nie będzie możliwe, jeżeli GTA VI powstanie pierwotnie na konsole PS4 i Xbox One

 

Całe szczęście scenariusz "chciwości" jest mimo wszystko mało prawdopodobny. Wszystko za sprawą terminów. Jeżeli Rockstar chciałby załapać się z GTA VI na pociąg "PS4/Xbox One" musiałby zapowiedzieć grę jeszcze w tym roku, a z wydaniem jej zdążyć jeszcze przed pojawieniem się PS5 na półkach sklepowych.

 

Bardzo mało prawdopodobne i nielogiczne jest wydawanie takiego blockbustera jak GTA VI na poprzednią generację konsol, podczas gdy nowa jest już dostępna w sklepach. O tym jak fatalne jest to posunięcie wiedzą doskonale Japończycy - studio Polyphony Digital ze swoim Gran Turismo 6, które pojawiło się na PS3, gdy od ponad miesiąca można było kupić PS4...

 

Ok, czyli zdążyć przed PS5, czyli ile czasu ma Rockstar? Szczegółów nie znamy, ale można założyć z dużym prawdopodobieństwem, że nowe PlayStation pojawi się najpóźniej w 2021 roku.

Sony nie może zwlekać zbyt długo, ponieważ z każdym miesiącem sprzęt się starzeje. Coś co robi na nas ogromne wrażenie w 2019 roku, w 2021 może być już tylko konfiguracją co najwyżej mocną, a nawet i przeciętną. 

 

Jeżeli nie otrzymamy informacji dotyczącej zapowiedzi GTA VI jeszcze w obecnym roku, można śmiało założyć, że gra powstaje tylko pod nową generację konsol i że wygrała kreatywność, a nie pieniądz, co jest rzadkością w dzisiejszym świecie. 

 

Czasowy exclusive na PS5? Nikt na tym nie będzie stratny

Kolejną informacją budzącą spore emocje jest rzekoma czasowa wyłączność GTA VI na PS5. Czy to złe i należy potępiać takie praktyki? Cóż, szczerze mówiąc nie widzę w tym nic złego. Tym bardziej, że mówi się jedynie o 30 dniach, a po tym czasie gra trafiłaby również na konsole Microsoftu. 

 

Pytanie ile Sony musiałoby zapłacić Rockstarowi/Take Two, aby druga strona się zgodziła. To nie są kwoty rzucane z kapelusza, lecz staranne wyliczenia na podstawie prognoz sprzedaży i badań rynkowych. Można założyć, że GTA VI pojawiłoby się w rok od premiery nowego Xboxa. W tym czasie posiadaczy konsoli Microsoftu byłoby - załóżmy 25 milionów.

Zakładając, że po miesiącu 1/3 z nich kupiłaby GTA VI na swoją konsolę można wyliczyć zyski ze sprzedaży gry - szacunkowo - 500 mln USD.

 

Sony musiałoby zaoferować co najmniej tyle + % za wykupienie czasowej wyłączności. Pytanie tylko ile... 10% więcej, 25%, 50%? Sony nie przebije pewnej granicy, ale GTA VI wydaje się być tym tytułem, który może zagwarantować wręcz zwycięstwo w walce o tytuł lidera kolejnej generacji konsol.

 

GTA VI to jedna z tych gier, którą chcemy sprawdzić sami. Sami odkrywać setki detali, sami poczuć model jazdy, poznawać miasto, historię, aktywności. I nawet 30 dni czasowej wyłączności mogłoby przesądzić o tym że, nawet 8-10 milionów graczy kupiłoby PS5 a nie Xboxa. 

 

Wydanie GTA VI na PC mogłoby pogorszyć jakość gry

Ten nagłówek to nie clickbait, ani zapalnik do wojny pecetowo-konsolowej, lecz bazowanie na samych faktach. W myśleniu graczy utarło się przekonanie o "świętości" komputerów i o tym, że dysponują one niemalże nieograniczoną mocą obliczeniową, przez co to właśnie na PC mogą trafiać najbardziej zaawansowane produkcje, pod względem graficznym i nie tylko. I jest w tym część prawdy. Za sprawą modów czy bogatych ustawień graficznych praktycznie każda gra na PC wygląda lepiej. Jednak to nie wszystko.

 

Twórcy projektując daną produkcję kierują się jej zoptymalizowaniem pod najczęściej posiadaną przez graczy konfigurację sprzętową. A dostęp do tych danych nie jest żadną tajemnicą. Chociażby na Steam można sprawdzić, że np. aktualnie największy odsetek graczy posiada kartę graficzną GeForce GTX 1060. I to pod te karty graficzne, a nie pod GTX 1080TI, które posiada mniej niż 2% graczy twórcy tworzą swoje produkcje. Ponieważ chcą trafić do jak najszerszego grona odbiorców. 

 

Co to zmienia w kontekście GTA VI? W roku 2021, kiedy może pojawić się GTA VI, przeciętna, najczęściej posiadana konfiguracja PC może być słabsza niż moc, którą dysponuje PlayStation 5. Cały argument o potędze pecetów i ograniczeniom, które od zawsze narzucają konsole odwraca się o 180 stopni! 

W tym przypadku to wydanie GTA VI na PC wiązałoby się z większymi ograniczeniami. Oczywiście nie wiemy jak będzie, ale należy się spodziewać, że kolejna generacja konsol będzie stanowiła znacznie większy krok naprzód niż to co widzieliśmy pomiędzy PS3 a PS4.

 

A jak Wy to widzicie? Oczekujecie GTA VI jeszcze na obecną generację konsol czy odkładacie pieniądze na PS5? 


Oceń notkę:
+ -1 -
r e k l a m a

Komentarze (14) Skomentuj Obserwuj

[83.31.***.***]
Wookie dodano: 22.04.2019, 12:08
Zdjęcie artykułu ze strony głównej wzięte z reklamy "Coca-Cola GTA" xD
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 46
Crrooss do Wookie dodano: 22.04.2019, 12:16
Bingo! :)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 35
Saladyn21 dodano: 22.04.2019, 13:53
Do premiery na konsole jeszcze z 2 lata, więc co najmniej 3 latka do premiery na PC. Do tego czasu Pecetowcy będą dysponować średnio mocniejszym sprzętem niż to co oferują puszki od sony.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 59
omosquito do Saladyn21 dodano: 22.04.2019, 14:02
Mnie tam ciekawi ile jeszcze mój GTX 970 pociągnie.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 60
Majek do omosquito dodano: 22.04.2019, 14:16
Ja mam ten kombajn http://www.bench(...)x-gaming i dalej 'daje' radę... :P
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[5.173.***.***]
Damian dodano: 22.04.2019, 14:24
Ps5 nie kupie. Xboxa moze ale czy dla gta vi warto kupowac ps5 nie sadze. Oczywiscie sa inne gierki na ps ale sam pad i to co najwazniejsze. Znajomi przekonuje mnie do xa jezeli juz. No coz. Najwyzej zakonczy soe era grania w gta
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[195.182.***.***]
mARcinski93 dodano: 23.04.2019, 07:56
No to zaczynamy etap - plotki, przecieki, domysły i wątpliwości. Maszyna marketingowa rusza sama z siebie. Lubię ten etap. Napala mnie na kolejną część, tak jak było to z GTA V. Nie jestem pewien co do obliczeń i faktów rzucanych w tym artykule. Gry, które są wydawane pierw na konsole, zawsze będą produkowane pod kątem konfiguracji konsol, nie PC tów. Pytanie tylko, kiedy wyjdzie PS5 i co będzie miało do zaoferowania. Nie mniej jednak mamy trzy pewne wiadome - GTA VI (lub inaczej nazwana część) wyjdzie, na pewno zrobi na nas ogromne wrażenie i otworzy kolejne ścieżki innowacji dla twórców innych gier typu open-world. Pozostaje czekać i śledzić każde z plotek, domniemanych przecieków i teorii. Nie jedna się już sprawdziła! To będzie przełom, który nie może się zakończyć fiaskiem. Po cichu liczę na klimaty południowo-zachodniej Florydy. Obrzydliwego bogactwa, lasek w bikini, szybkich fur, historii obciekających brudną forsą, skandalem i narkotykami.
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[192.168.***.***]
KOleś dodano: 24.04.2019, 14:28
GTA 6 wyjdzie na pewno na PC. To jest pewnego rodzaju zmuszanie graczy do ulepszania sprzętu, które jest przede wszystkim korzystne dla producentów hardware'u. Wielu było by skłonnych kupić PS5 z powodu czasowej wyłączności GTA 6, to prawda. A jak myślicie, ilu byłoby w stanie kupić nowy gamingowy laptop, zainwestować w nową kartę graficzną, procesor itp.

Nowe generacje konsol to kąsek dla producentów sprzętu. Zawsze były one odpowiednikami high-endowych komputerów w danym momencie. Sprzęt taniał, wychodził nowy, gracze się "przezbrajali" na specyfikacje będące takimi jak nowe konsole bądź lepsze. Dlatego jak RDR2 może wyjść na PC w okolicy zapowiedzi GTA 6, a ono samo wyjdzie na PC znów z opóźnieniem.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[195.182.***.***]
mARcinski93 do KOleś dodano: 24.04.2019, 15:00
RDR2 nie wyjdzie na PC tak jak to było z pierwszą częścią.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[213.195.***.***]
Liop dodano: 24.04.2019, 14:30
"Wydanie GTA VI na PC mogłoby pogorszyć jakość gry" Aha, czyli gry wydawane na pc'ty pogarszają jakość gry? Hamują postęp? Dobrze zrozumiałem? Proszę powiedzcie, że nie! Nie wierze w to co właśnie przeczytałem.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 46
Crrooss do Liop dodano: 24.04.2019, 22:28
Mogłoby tak być, gdyby PS5 w momencie debiutu na rynku dysponowało większą mocą obliczeniową i wydajnością niż przeciętny PC. Widać to już obecnie - moc obliczeniowa Xboxa One X to 6 TFLOPS, podczas gdy wspomnianego GTX 1060, którego ma co 5 gracz - 3,9 TFLOPS. Co z tego, że GTX 1080 to 9TFLOPS, gdy ma ją mniej niż 2% osób? To konsole dyktują rozwój branży gier.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[195.182.***.***]
mARcinski93 do Crrooss dodano: 25.04.2019, 08:43
To czysto hipotetyczne przypuszczenia. Zgadzam się z tym stwierdzeniem, jednak w dzisiejszych czasach wydanie wersji na PC w pierwszej kolejności to marnotrawstwo pieniędzy. Branża gier regulowana jest w dużej mierze przez użytkowników z USA gdzie jak wiemy królują konsole. Wersja na PC będzie po prostu później wydana, po optymalizacji wersji z konsol. Międzyczasie po wydaniu nowej wersji konsoli na rynek PC wejdą nowe podzespoły a to zredukuje cenę aktualnie najdroższych kart graficznych. Po to wydaje się gry i nowe konsole żeby ponownie napędzić spiralę popytu i podaży w elektronice rozrywkowej. Konfiguracje PC dzisiaj determinowane są rozwojem konsol i gier. Kiedyś było odwrotnie.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[176.103.***.***]
Ktoś dodano: 01.05.2019, 12:27
Szczerze to w tym artykule na temat PC są same bzdury, wiele tytułów pokazało już że mają w tyle ile graczy ma jaką kartę tylko robili swoją grę tak by była zejr....sta a jak cię nie stać na grafikę to kup sobie konsolę. Więc gadanie o zatrzymywaniu postępu czy coś tam jest jak rozmowa z dzieckiem w przedszkolu w skrócie Pie...... o Szopenie.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 10
Wradius dodano: 29.05.2019, 04:20
Pewnie będzie tak samo jak z poprzednią odsłoną GTA czyli V wątpię żeby RS sobie ograniczało tak zarobi na jednej z topowych produkcji w świecie gier.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]

Komentarze (14 opinii) Skomentuj

Crrooss

Crrooss

Poziom: 46

Ranking: 5

PD: 13731

Platformy

PC (Windows)
Android
Xbox One

O sobie

Wielki fan Rockstar Games i wszystkich ich produkcji, z GTA na czele. :)

 

Swoją przygodę z serią GTA rozpocząłem w 2004 roku na GTA 2. Od razu polubiłem tą serię i grając w kolejne części stałem się jej wielkim fanem. Przez wiele lat byłem zwykłym użytkownikiem strony, na przełomie 2013 i 2014 roku rozpocząłem pełnienie funkcji redaktora na GTASite. Od tego czasu tworzę szeroko pojętą treść - zwłaszcza newsy oraz blogi poruszające tematykę zwłaszcza GTA V oraz GTA Online. 

Po odejściu Kuby, od października 2016 roku miałem przyjemność pełnienia funkcji redaktora naczelnego GTASite. Po paru miesiącach postanowiłem odejść ze strony aby pomóc w innym konkurencyjnym projekcie.

Współpracę w rozwoju konkurencyjnej strony zakończyłem w drugiej połowie 2017 roku.

W marcu 2018 postanowiłem wrócić do ekipy GTASite jako redaktor,

 

 

 

Zainteresowania

Gry, motoryzacja, muzyka, filmy, seriale, smartfony, sprzęt

Imię i nazwisko: Mateusz

Płeć: Mężczyzna

Wiek: 27 lat

PSN ID: DatSheffy

Dołączył: 15.01.2014

Miasto: Gdańsk

GG: 180058

Dałem plusów/minusów: 177/21

Otrzymałem plusów/minusów: 289/41

Napisałem komentarzy: 295

Osiągnięć zdobyłem: 73/142 (51%)

Oceniłem gier: 10

Napisałem blogów: 28

Napisałem recenzji: 1

Założyłem dyskusji: 3

Aktualnie gram w: Grand Theft Auto V

Gram/Mam: 2 tytuły

Ukończyłem: 11 tytułów

X

Informujemy, że strona www.gta.net.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies . W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.