Home Fanpage GTASite Rockstar Games

CIEKAWOSTKA

Na każdej okładce GTA, w lewym górnym rogu znajduje się helikopter.

Najnowsze informacje

933VCzy GTA VI wyjdzie na PC? News | | 01.07.2019 12:28 przez Majek

Według plotek GTA 6 ma pojawić się na PlayStation 5 oraz Xbox Scarlett. Konsole obecnej generacji (PS4, X One) mają zostać pominięte ze względu na ograniczenia podzespołów, które nie uciągnęłyby nadchodzącego hitu R*. Jak jednak ma się sprawa z PC? 

Czy GTA VI wyjdzie na PC?

Jak wygląda podział PC / konsole w przypadku GTA V?

W lutym 2018 SteamSpy donosił, że GTA V na Steamie posiada ~10mln użytkowników. Obecnie pokazywany jest przedział 10mln - 20mln, więc możemy się domyślać, że grze przybyło 1mln, maksymalnie 2mln nowych właścicieli. 

Po bardzo długim przeszukiwaniu internetu nie trafiłem na żadną wiarygodną informację, która mówiłaby, ile kopii gry sprzedało się na PC, a ile na konsolach. 

(screen z lutego 2018)

 

Wiemy jednak, że GTA V w wersji cyfrowej znacznie przeważa nad wersją pudełkową (i nie ma co się dziwić, pewnie i wśród Was znajdą się osoby, które zostały odstraszone wizją wkładania 7 płyt do napędu).

Możemy więc założyć bardzo optymistyczną wersję i powiedzmy, że skoro na Steamie grę posiada 10mln ludzi, to wersję pudełkową oraz wersję z Social Cluba posiada drugie tyle (choć raczej stawiałbym ~5mln kopii). 

Mamy więc prawdopodobny wynik: 20mln sprzedanych kopii GTA V na PC.

 

A konsole? Obecnie GTA V sprzedało się w ponad 110mln(!) egzemplarzy.

Aż 90mln osób kupiło grę na konsolach. Oczywiście musimy tu wliczyć wyniki z PS3 i Xboxa 360, czyli ~35mln kopii (wyliczenia na podstawie danych z lutego 2015 i informacji od Take Two). 

Więc po prostej matematyce nasze wyniki prezentują się więc następująco:

  • PC: 20mln kopii
  • konsole starej generacji: ~35mln kopii
  • konsole nowej generacji: ~55mln kopii

Sprzedaż i inne koszty

Jak donosi serwis Forbes, GTA V sprzedało się w 11.2mln kopii na konsolach w ciągu 24h od premiery.

A PC? 2mln kopii w... miesiąc od premiery!

 

Doliczmy do tego koszty tworzenia gry na PC, optymalizację na różne konfiguracje sprzętowe, antycheat i wiele innych zmiennych, które generują olbrzymie koszty. I nie mówię tu tylko o pieniądzach, bo przecież studio musi zaangażować w dodatkową pracę swoich programistów, przeznaczyć dodatkowe zasoby. 

Gry na konsole tworzy się łatwiej, z gier na konsoli ma się większe zyski (mikropłatności, brak piractwa itd.). 

 

Patrząc jednak na historię, każde 'główne' GTA wychodziło na PCty, ale... 

RDR II - do dziś nie mamy żadnych potwierdzonych informacji o wersji na blaszaki, a przecież ta gra to majstersztyk i zyskałaby miliony fanów na całym świecie. Gdyby Rockstar wydał 'jedynkę' i 'dwójkę' na PC, kasa sama wpadałaby im do kieszeni.

GTA V - R* napsuł sobie nerwów, walcząc z cheaterami, tracąc czas i pieniądze na antycheata, tracąc zyski z kart Shark, tracąc zaufanie graczy, bo przecież słyszeliśmy o wielu przypadkach niesłusznych banów, szczególnie w pierwszych 2 latach GTA Online na PC. 

Co więcej, GTA V to prawdziwy skok milowy, jeśli chodzi o całą serię. Fenomen, jakiego do tej pory nie doświadczyliśmy i fenomen napędzany głównie przez... konsole.

 

Jakie jest Wasze zdanie? Czy zobaczymy GTA VI na PC?


Przeczytaj także:

r e k l a m a

Komentarze (33) Skomentuj Obserwuj

[178.235.***.***]
dsf dodano: 01.07.2019, 13:40
Napiszę tak. I tak kupię na nowego xboxa ale bądzmy szczerzy GTA VI moim zdaniem pojawi sie na pc, rdr2 moze sie nie pokazać (chociaż i tu ręki nie dam sobie uciać) ale gta? Na bank puszcza ;) Oczywiście gdybać możemy a co zrobią to już ich sprawa
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 34
Saladyn21 dodano: 01.07.2019, 14:38
Artykuł nastawiony na kliknięcia.


20 mln sprzedanych kopii pff nawet 10 mln sprzedanych kopii to bardzo dobry wynik i wielkie pieniądze. Przykładowo cała seria wiedzmin sprzedała się w +33mln egzemplarzy. Należy też pamiętać że wersja PC wyszła najpóźniej, wiele osób nie wytrzymało i kupiło wersje na konsole nie czekając na wersje PC lub nie wierząc że ta wyjdzie. Dodatkowo Pod pojęciem nowastara generacja kryją się dwie 4 platformy gamingowe. Czyli XBOX 360 i PS3 miały po ok 17,5 mln użytkowników. a PS4 i XBOX ONE mają po jakieś 27,5 mln użytkowników. Czyli wersja PC pomimo tego że wszyła najpóźniej, więc hype zdążył opaść (zwłaszcza że wiele stron twierdziło że nie wyjdzie), sprzedała się tylko o jakąś 7,5 mln gorzej niż wersja np na XBOX One.


Koszty portu nie są jakieś wielkie i podejrzewam że i przy 3 mln R wyszedłby co co najmniej na 0.

+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[185.245.***.***]
PCMR do Saladyn21 dodano: 01.07.2019, 15:58
W pierwszym miesiącu:
Battlefront 2 870k na PS4, 440k na Xbox i 18k na PC
FIFA 19 3m na PS4, 800k na Xbox, 100k na PC
Black Ops II 2,5m na PS4, 1,1m na Xbox, 64k na PC

tyle z twojej teorii typie
+ -2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[185.245.***.***]
PCMR do PCMR dodano: 01.07.2019, 15:58
Black Ops III*
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 42
Warfikus dodano: 01.07.2019, 16:15
Pytanie powinno brzmieć:
Czy GTA VI w ogóle wyjdzie? big smile

+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 11
Torrmast Gharys dodano: 01.07.2019, 18:52
Seria GTA z grubsza 20 lat wychodzi na PC i na pewno to się nie zmieni.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 18
elmo100 dodano: 01.07.2019, 19:41
wyjdzie napewno, nic się nie bójcie ;)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 34
Saladyn21 dodano: 02.07.2019, 02:24
No i GTA 5 w miesiąc od premiery 2 mln. czyli więcej niż Battlefront i porównywalnie do reszty. To potwierdza mój wpis.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[195.182.***.***]
marcin dodano: 02.07.2019, 11:04
Moim zdaniem wyniki sprzedażowe w pryzmacie premiery są uzależnione od tego, że GTA V pierw wyszło na konsole. Ile ludzi wtedy kupowało xboxy i pski tylko po to by zagrać zaraz po premierze, a potem przesiadało się na PC. Stąd wysokie wyniki sprzedaży gry na konsole, które w USA, największym rynku zbytu dominują wśród platform. Gdyby Rockstar rezygnował z wydania wersji PCtowej zrezygnowałby z sporego zysku w Europie.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 40
Wenon dodano: 02.07.2019, 13:30
Zawsze ta sama śpiewka, czy nowe gta wyjdzie na pc? Cheaty i woglę. Konsolowcy fanboje: NIE WYJDZIE UUYUY. Takie duże gta wyjdzie na pc tylko wiadomo, z opóźnieniem bo raz ulepszać trzeba, a dwa umowa o tymczasową wyłączność na konsole. Ja oczywiście kupię na iksa lub pe es 5 ale jak wyjdzie na pc to też zakupię dla lepszych efektów i klawiatury i myszki bo strzelanie z auta padem to nieporozumienie :)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 25
AliGTAtor do Wenon dodano: 02.07.2019, 21:35
umowa o tymczasową wyłączność na konsole.

Pierwszy raz słyszę o takiej umowie w kwestii GTA, zgaduję że piszesz o piątce? Jakieś wiarygodne źródło, czy faktycznie taka umowa miała miejsce? Nie pytam ze złośliwości ale z ciekawości :)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 18
elmo100 do AliGTAtor dodano: 02.07.2019, 21:49
Microsoft też by zyskał na takiej umowie wiec moze być coś na rzeczy :)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[82.115.***.***]
BiZoN dodano: 02.07.2019, 15:46
GTA VI może w ogóle nie wyjść, po prostu szukacie sensacji bo wam poślady spina że R* czerpie hajsik na dzieciach z sharków, które idą na Oppressorki i orbitale w GTAO, skończcie żyć fikcją i odpalcie choć na 5min GTA V i zobaczcie co tam jest..., kura znosząca złote jaja, R* ma gdzieś rozpoczynanie kolejnego projektu po RDR II jak na dodatkach do multi zarobią sporo z mniejszym wkładem pieniężnym, Kasyna nawet do GTAO są nie wiadomą a tu nagle plotki o GTA VI..., kill me please !
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 25
AliGTAtor do BiZoN dodano: 02.07.2019, 21:33
Niewiadomą? Rockstar oficjalnie to zapowiedział na Social Clubie, nie jest pytaniem więc czy, ale kiedy :) Myślę że jeszcze w lipcu albo na początku sierpnia dostaniemy nową aktualizację.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 42
Warfikus do BiZoN dodano: 02.07.2019, 22:13
Zapowiedział ale nic nie wiemy, żadnego screena ani traileru, nie wiemy na czym stoimy ;p
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[83.28.***.***]
Wookie dodano: 02.07.2019, 20:25
Zarządzający stroną tworzą artykuły, by strona działała, artykuły o niczym, puste spekulacje... byle strona miała obroty... A wy wdajecie się w zbędne dyskusje. Po prostu olewajcie takie artykuły i czekajcie na konkrety.
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 58
Majek do Wookie dodano: 02.07.2019, 21:18
Olewajcie artykuły? Nie uważasz, że fajnie jak na stronie pojawiają się również treści pobudzające do dyskusji, zamiast same cotygodniowe newsy z nowości w GTA Online?

Ten artykuł nie jest żadnym click-baitem (bo już takie wersje słyszałem), tylko tekstem napisanym pod prawie dwugodzinnym researchu, artykułem na fanowskiej stronie o GTA. Kto powiedział, że mamy tu publikować tylko suche fakty od R*?
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 34
Saladyn21 do Majek dodano: 03.07.2019, 03:08
Skoro uważasz że to nie jest tekst nastawiony na kliknięcia i uważasz że wnioski w nim zawarte są prawidłowe to musisz popracować nad tym bo nie są.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[196.245.***.***]
Chewie do Saladyn21 dodano: 03.07.2019, 03:21
1. gość użył twardych argumentów z raportów finansowych i wyników sprzedażowych więc ich nie zmyślił, jakie są twoje wnioski? czemu mają być nieprawidłowe? podaj że w końcu jakiś konkret bo hejtować dla zasady każdy potrafi

2. na tym chyba polegają strony co nie? Na publikowaniu treści żeby ludzie w nie klikali i czytali bo po to właśnie takie strony powstały

coś mi się kumplu wydaje że jesteś z tych zatwardziałych PECECIARZY i bolą 4 litery jak widać przewagę konsol DO GIER i fakt że konsole DO GIER napędzają rynek GIER a nie odwrotnie
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 57
omosquito do Chewie dodano: 03.07.2019, 03:36
A mi się wydaje, że Wookie, Chewie i Majek to ta sama osoba. Wiecie co? Yebać to. Strony internetowe są po to aby artykuły się klikały. Gazety są po to aby ludzie je czytali. Ś.P. Andrzej Zarzeczny kiedyś w wywiadzie stwierdził, że jak przechodził do Super Expressu to zaznaczył, że tytuły mają być wyolbrzymione aż do przesady aby przyciągnąć. I co? I miał rację. To się sprzedawało. Ludzie kupowali. Nadal się sprzedaje. Wracając do tematu artykułu: Sam tytuł to tam walić. Zadanie spełnił. A i tekst merytoryczny, gdzie faktycznie research poszedł. No i wywołał dyskusję. Majek Brawo Ty :)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 34
Saladyn21 do Chewie dodano: 03.07.2019, 06:40
1 Pisałem o wnioskach a nie o danych. Dane są prawidłowe. Podałem w innym komentarzu dlaczego są błędne.

2 No, nie do końca.


Przewagę konsol do gier? Pod jakim względem? Ilości osób? To jest przecież niezaprzeczalny fakt. Tylko że nie ma prawa zakazującego produkcji gier multi-platformowych, więc nie ma żadnego powodu by nie wydać GTA na PC.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 58
Majek do omosquito dodano: 03.07.2019, 14:40
Myślę, że Netflix już na Ciebie czeka.

„Moskit i teorie spiskowe XXI wieku”.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[93.157.***.***]
Zenek dodano: 03.07.2019, 17:28
Przyszłością nie są konsole, jest granie w chmurze, jednak jeszcze trochę trzeba będzie na to poczekać, ale właśnie taka będzie przyszłość grania.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 18
elmo100 do Zenek dodano: 03.07.2019, 17:37
mi się wydaje że konsole dalej będą przyszłością ale przerobią je jakoś właśnie na te usługi streamingowe

XBox i PS to zbyt duże marki żeby nagle znikneły
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 58
Majek do elmo100 dodano: 03.07.2019, 19:25
Średnio to widzę. Przecież pada pod PC podłączysz, więc konsola traci swój jedyny argument w tym momencie.

Dziwnie będzie bez konsol, ale też mi się wydaje, że za te 10-15 lat kolejne Xboxy i PlayStation to będą starocie i przeżytki. :P

Chyba że będą bronić się tytułami na wyłączność. Wtedy będzie jak z HBO GO i Netflixem. Chcesz pograć w The Last Of Us? Kup maszynę / usługę streamingową od Sony.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[37.47.***.***]
barnaba dodano: 03.07.2019, 22:51
Mam nadzieję, że nigdy xD

A tak całkiem na poważnie, to przypomnijcie sobie te spekulacje przy okazji premiery GTA V - też niby nie miało wyjść na PC, a potem sami się przekonaliśmy, że jednak wyszło ;)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 18
chojak1 dodano: 01.07.2019, 16:36
Dwie slabe gry + jedna typowo kanapowa gra. Troche manipulacja z twojej strony.

Tak samo moge napisac w ilu kopiach sprzedal sie csgo na konsolach a ile na pc?
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[193.37.***.***]
PCMR do chojak1 dodano: 01.07.2019, 17:51
żal wam poślady spina PCtowe biedaczki, wyjdzcie z pudełka i nie ograniczajcie siętak
+ -3 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 18
chojak1 do PCMR dodano: 01.07.2019, 23:27
Wiesz o tym ze ja mam konsole i to kilka?
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[195.205.***.***]
Silver do PCMR dodano: 04.07.2019, 14:50
Konsola cena 1200-1400 zł
PC o podobnych możliwościach 5000+
Kto tu jest biedaczkiem chłopczyku? big smile
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[196.245.***.***]
Chewie do Silver dodano: 04.07.2019, 15:18
????????????????????????????????
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[188.146.***.***]
Liop dodano: 05.07.2019, 18:15
Panie Majek, czy dobrze się Pan czuje? Ostatnio wypisujesz takie głupoty, że ręce opadają... Bez urazy, ale większych głupot tutaj nie czytałem.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[5.173.***.***]
Nicyky dodano: 07.07.2019, 11:09
Pan majek to typowy fanboy konsolowy, nie powinien tu pisac artykulów, juz nie raz w artykulach pokazal, ze nie przepada za pc.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]