Home Fanpage GTASite Rockstar Games

CIEKAWOSTKA

[GTA V] Jeśli zamoczymy buty, będą one generowały specyficzny dźwięk "człapania", aż do momentu ich wyschnięcia.

Najnowsze informacje

515VRockstar pod ostrzałem za wykorzystywanie pracowników News | PS4 XOne PS4 Pro Xbox One X | 15.10.2018 19:26 przez Crrooss
Encyklopedia: Red Dead Redemption II

Rockstar pod ostrzałem za wykorzystywanie pracowników

Stworzenie filmu, nagranie nowej płyty czy napisanie książki zajmuje znacznie mniej czasu niż produkcja gier. Jest to proces niezwykle długi i skomplikowany. Nad RDR II pracowano około 7 lat. Tym razem na skutek udzielonego wywiadu dla serwisu Vulture, twórcy są krytykowani za nadmierne wykorzystywanie pracowników. 

 

 

 

 

Szczere, ale niezbyt dobre sformułowanie

Rockstar Games udziela małej ilości wywiadów, swoista oszczędna komunikacja z mediami czy graczami stała się znakiem rozpoznawczym studia. Tym razem zbliża się premiera RDR II, tak więc twórcy są bardziej skłonni do otworzenia się przed światem, co jest również częścią gigantycznej kampanii marketingowej.

W najnowszym wywiadzie dla serwisu Vulture, Dan Houser udzielił dość wyczerpujących odpowiedzi na wiele pytań. W pewnym miejscu jednak zdecydował się jednak na nadmierną szczerość. Całe zamieszanie dotyczy poniższej wypowiedzi:

"Dopracowanie gry, edycja, kolejne poprawki i optymalizacja zajmują ogromną ilość czasu. W 2018 roku w studiu pracowaliśmy ponad 100 godzin w tygodniu. "

​- Dan Houser

Poniższe zdanie wywołało liczne komentarze. W sprawie wypowiedział się m.in. Peter Stewart z Creative Assembly:

"Praktyka długiej kilkunastogodzinnej pracy, często niepłaconych nadgodzin w celu dopracowania gry jest często traktowana jako powód do zachwalania swojej produkcji, co nie powinno mieć miejsca. Musimy skończyć z traktowaniem tego jako powodu do dumy nieważne jak świetnie by to nie brzmiało. Nie chcę aby deweloperzy zmuszani byli do pracy przez 100 godzin w tygodniu, nawet jeżeli w efekcie dostaniemy grę dekady wielokrotnie nagrodzoną tytułem gry roku. Żadna gra nie jest warta takiego wypalenia zawodowego. "

Peter Stewart

Również internauci nie pozostali bierni tworząc liczne obrazki komentujące całą sytuację. 

Obszerny wywiad

Sformułowanie o 100-godzinnym tygodniu pracy w 2018 roku to oczywiście nie jedyna warta odnotowania rzecz z wywiadu udzielonego dla Vulture. 

Dan Houser stwierdził, że pierwsze rozmowy dotyczące RDR II, pomysłów na rozgrywkę i na zawarte w grze postaci rozpoczęły się już na początku 2011 roku. Dwa lata później rozpoczęły się sesje motion-capture, które ostatecznie zajęły łącznie ponad 2000 godzin

Jeżeli mowa o liczbach - w grze ujrzymy ponad 300,000 animacji, usłyszymy ponad 500,000 linii dialogowych oraz usłyszymy ścieżkę dźwiękową składającą się ze 192 utworów. 

Dan Houser w rozmowie nie zaprosił redaktora serwisu Vulture do swojego gabinetu. Jak stwierdził "Jest to straszliwa nora". Dzięki rozmowie dowiedziano się, że Dan potrafi pisać wszędzie jak tylko przyjdzie mu coś do głowy. W pewnym momencie wszystkie jego ściany i okna w pokoju były zakryte kartkami zapisane pomysłami na scenariusze misji oraz dialogi. "Mogę pisać wszędzie, w biurze, w domu, gdy lecę samolotem, lub nie mogę spać w środku nocy" - stwierdził. 

Leslie Benzies

W pewnym momencie padło dość ciekawe pytanie o spór studia z Leslie Benziesem. Dan odparł, że nie chce komentować sprawy, ponieważ spór sądowy cały czas jest otwarty. Dodał jednocześnie, że nigdy wcześniej studio nie działało tak sprawnie jak podczas produkcji Red Dead Redempion II. 

 

Red Dead Online Polska

RDR II pojawi się w sklepach już w następny piątek. Zapraszamy do polubienia naszego nowego fanpage na Facebooku, aby być na bieżąco ze wszystkimi informacjami o RDR II oraz nadchodzącym w listopadzie RD Online.

Nie zabraknie spotkań w Online na PS4 (Majek) oraz Xbox One (Crrooss). 

r e k l a m a

Komentarze (25) Skomentuj Obserwuj

 
Poziom: 44
Crrooss dodano: 16.10.2018, 16:22
Z jednej strony prawda z drugiej - po 12 godzinach pracy łatwiej coś przeoczyć/nie zauważyć/popełnić błąd. Zmęczenie to również mniejsze skupienie. To z tego powodu istnieje np limit pracy kierowców.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
Majek do Crrooss dodano: 16.10.2018, 16:38
Dlatego dziękujmy Bogu za Yerba Mate i Red Bulla. ;]

+ siłownia albo jakaś inna aktywność fizyczna też dużo pomaga
//Edytowano 2 razy. Ostatnio: 16.10.2018, 16:39
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 36
Officer Mniam dodano: 16.10.2018, 17:49
100h w tygodniu zakładając że pracowali po 6 dni to ponad 16h na dobe, przy 7 to ok 14h. Owszem aby coś osiągnąc należy dac z siebie więcej. Ale już nie jeden się przejechał na takim modelu pracy. Daleko szukać osobiście nie musze.
Zresztą tak jak Crross napisał, przy tak długim siedzeniu w pracy zmęczenie prędzej czy później da o sobie znać a potem trafiamy na bubla
Praca jest ważna i tak jak napisałem można zostawać nic w tym złego ale trzeba też pomyśleć o sobie a nie o karierze.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 36
Officer Mniam dodano: 16.10.2018, 18:00
Swoją droga 60 dni na ukończenie gry? Myślę ze z całym zwiedzaniem zajmie to o wiele dłużej :D
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[193.109.***.***]
Pytający dodano: 16.10.2018, 18:41
Panowie mam pytanie, aktualizowałem GTA dziś podczas instalacji pojawił się błąd a teraz nie chce mi się GTA uruchomić. Jest jakiś sposób na to np. usunięcie ostatniej aktualizacji i zainstalowanie ponownie?
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 17
Filip454 dodano: 17.10.2018, 03:01
Warto wspomnieć, że pracowników nikt do tego nie zmuszał, mieli to zapisane w umowie i wiedzieli na co się pisali. Media nieźle rozdmuchały ploteczkę. Wszystko zaczęło się od tego nieszczęsnego artykułu w The Vulture.

Polecam sobie zobaczyć od czego się zaczęła ta nagonka na Rockstar, zresztą nie pierwsza i nie ostatnia.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 30
Dodladden dodano: 17.10.2018, 08:06
No, no narzekać to umią narzekać, a jak co do czego przyjdzie to ci co tera lamentują, będą ryczeć, że czegoś niedopracowali, albo że DLC nie wychodzi. TFU na takich ludzi, nie znają szczegółów, a całe treny piszą WIELCY znawcy, czemu nie napisali choćby o sumach jakie programiści dostają za tą pracę.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
Majek dodano: 15.10.2018, 20:49
Jeśli ktoś uważa, że pracując 8h dziennie można stworzyć arcydzieło ten jest skończonym idiotą. Jeśli chcesz osiągnąć szczyt to musisz z siebie dawać 200%.

R* wyzyskuje pracowników? Pierwszy lepszy przykład z brzegu - West Coast Customs. Firma, która jest jedną z najlepszych i najpopularniejszych w swojej branży (tuning samochodów). Znana na całym świecie (niektórzy mogą ją kojarzyć jako Los Santos Customs), generująca milionowe dochody. Tam jak się deadline zbliża to też się siedzi po 30h na dobę, byleby klient otrzymał produkt najwyższej klasy na czas. I tak jest wszędzie. W pracy, w sporcie, w sztuce. Chcesz się wybić - musisz dawać z siebie więcej od innych.

"Żadna gra nie jest warta takiego wypalenia zawodowego." - to nawet bez komentarza zostawię.
Są ludzie, którzy pracują 8h dziennie i narzekają, że im źle. Są też tacy, co wiedzą, że jak się chce mieć, to trzeba robić. Proste.

Wow... Ależ mi ten Peter ciśnienie podniósł.................... :P
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[62.210.***.***]
wyjadaka do Majek dodano: 15.10.2018, 20:55
jest w tym troche racji
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
omosquito do Majek dodano: 15.10.2018, 20:58
To, że Ty Majek śpisz po 3 godziny dziennie nie oznacza, że każdy tak może ;)
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
Majek do omosquito dodano: 15.10.2018, 21:28
Śpię normalnie 8h, tylko czasem robię sobie kilkugodzinne przerwy w tych 8h snu... :P ale finalnie staram się do minimum 6h / dzień dobijać.

W każdym razie - gość ferment sieje i tyle.

Chcesz grać dobrze w piłkę - trenujesz, a nie robisz 5 kapek i myślisz, że jesteś mistrzem.
Chcesz mieć duże mięśnie - chodzisz na siłownię, a nie robisz 5 pompek w weekend.
Chcesz mieć mega dopracowaną i epicką grę - siedzisz po godzinach, a nie myślisz kiedy tylko wybije ta ósma godzina żeby iść do domu.

Zasada jest jedna i dotyczy wszystkiego.
//Edytowano 3 razy. Ostatnio: 15.10.2018, 21:30
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
omosquito do Majek dodano: 15.10.2018, 21:51
Trudno się nie zgoldzić. Pamiętając jak na siłowni zapierdzielałem i po 4 miesiącach śmiałem się z gości, którzy po takim samym czasie żadnych efektów nie mieli.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 39
Edek503 do omosquito dodano: 15.10.2018, 22:43
Z tymi mięśniami to nie ilość wizyt na siłowni o tym świadczy tylko pierwsze i najważniejsze-genetyka.Potem dochodzi dobrany trening,odpowiednia dieta i sumienne przestrzeganie tego,dodatkowo odżywki które mądrze dobrane wspomogą to wszystko,o nielegalnych środkach pisać nie będę bo osoby siedzące w tym temacie wiedzą że te Youtubowe "naturale" to pic na wodę.Wiadomo że trzeba ćwiczyć aby je mieć bo od samego patrzenia jak to robią inni mięsień nie urośnie.

Co do tych długich godzin pracy to jeżeli na samym początku umowy była taka wzmianka że jak będzie trzeba to zęby się zaciska i ciśnie opór aby potem zbierać laury to jak najbardziej sprawa zrozumiana i każdy dorosły człowiek wie co podpisuje i na co się pisze.Inną kwestią natomiast jest brak tej wzmianki w umowie i dodatkowo jeżeli te tzw. nadgodziny nie są wynagrodzone dodatkowymi pieniędzmi to już nie jest to ładne zachowanie.
Parę dni do premiery,a oni takie brudy wywalają które powinny zostać za drzwiami siedziby i teraz się zastanawiam czy nie jest to taka dodatkowa promocja gry z tzw. powiedzenia "nieważne jak o tobie mówią,ważne by mówili".
Jeszcze mnie zastanawia ta cisza ze strony obrońców zwierząt i ich protesty odnośnie brutalnych polowań i skórowania.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
omosquito do Edek503 dodano: 15.10.2018, 23:13
Tu nie tyle o genetyke chodzi, co o to aby jeść, jeść i jeszcze raz jeść. Wtedy wpieprzałem 5 rzy więcej niż obecnie. No i do tego dobry program treningowy. Ot i cała mgia. Ten co myśli, że same trening i odrzywki coś dadzą to lepiej niech sobie da spokój. Wiem, że nie w temacie R*, ale to takie nawiązanie do tego, że bez pracy nie ma wyniku, a zmuszanie się do jedzenia jak prosie i siedzenie na siłowni aż jej nie zamknęli było u mnie takim wyżeczeniem.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 39
Edek503 do omosquito dodano: 15.10.2018, 23:29
Z tym jedzeniem to ja się nie zgodzę bo można jeść i "jeść". Ważne jest co się bierze do jedzenia,a nie ile się tego zje.Jeżeli nie jesteś genetycznie stworzony do takich ćwiczeń to możesz i 24h siedzieć i machać,a ciało nadal będzie takie samo.Sam osobiście znam osoby które wyglądają tak jakby nie dały rady podnieść 20 kg cukru,a potem kładą się na ławeczce i zawstydzają tych dobrze umięśnionych.Jeden organizm przyjmie do organizmu wszelkie niezbędne składniki do budowy mięśni,a inny szybko to spali i nic się nie odłoży.Sam bicek nie urośnie,a czasem nawet jak ćwiczymy to nie urośnie do takich rozmiarów jakie byśmy chcieli.
Żeby było w temacie to jeżeli siedzieliby po te biurowe 8h w pracy to gra może w 2020 by wyszła dopiero więc zamiast biadolić to w zamian za ich ciężką pracę niech ludzie się odwdzięczą i kupią grę :)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
omosquito do omosquito dodano: 15.10.2018, 23:31
Świetnym przykładem, że bez poświęceń się nic nie osiągnie jest Christian Bale. Rozwalił cały organizm, ale dla roli w Mechaniku zrzucił 25 kilo i następnie przytył 40 i wszystko to w kilka miesięcy. Bo role były ważniejsze od zdrowia.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[185.220.***.***]
Kappa do Majek dodano: 15.10.2018, 23:57
Zgaszam się Majek ale tylko pod warunkiem, że ta praca albo była ich pasją albo byli mocno zmotywowani. Jak to robili bo im kazano to przesada
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
Majek do Kappa dodano: 16.10.2018, 12:04
Wydaje mi się, że jak pracujesz ponad 100h w tygodniu, to gdyby Cię do tego zmuszali to byś się po prostu zwolnił. Albo poszedł do jakiegoś sądu pracy czy coś.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 36
Officer Mniam do Majek dodano: 16.10.2018, 14:52
Niekoniecznie bo jak to wygląda, pracowałem nad gra i ją zostawiłem bo nadgodzin nie chciałem robić? Poza tym ludzie gonią za kasa. Nie powinno byc czegoś takiego jak poświęcenie dla pracy (gry itp) Wiadomo mozna robic dłużej ale są pewne granice. Wiem bo sam zostawałem dłużej i po pewnym momencie po prostu raz że zdrowie zaczeło cierpieć a 2 pracodawca nauczył się ze można tyle robić.
Najpierw zdrowie i rodzina praca póżniej.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
Majek do Officer Mniam dodano: 16.10.2018, 15:52
Ja mam zupełnie inne podejście, które się sprawdza w 100%.

Chcesz zarobić / awansować / dostać to, czego chcesz - musisz dawać z siebie 200%, nawet jeśli oznacza to zostawanie w pracy po godzinach.

I nawet po takim "ciężkim dniu" to ja sobie wsiadam na moją R6 i jadę np. do McD czy na schabowego, potem na basen żeby się zrelaksować w jacuzzi, a inni w tym czasie czekają na autobus, liczą miedziaki, zastanawiając się czy im na hotdoga z IKEI wystarczy i narzekają jak to im źle i na nic kasy nie ma.

I owszem - dość często zdarzają się dni, że po 10h - 12h w pracy wracam do domu i siadam przed kompa żeby pracować dalej, ale finalnie i tak wychodzę na plus.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 39
Edek503 do Majek dodano: 16.10.2018, 18:09
Jesteś młody i gonisz za pieniędzmi i póki to nie odbije się na zdrowiu to chwała Ci za to że pracujesz i masz takie podejście,a nie stanie pod monopolowym z innymi podobnymi i picie byle czego.
Uważam że Twoje nastawienie do takiego trybu życia się zmieni jak założysz rodzinę ale póki jej nie masz to o ile się te nadgodziny przekładają na dodatkowe dobre pieniądze to jest to tylko na plus.

Ja natomiast jestem trochę starszy od większości z Was i patrząc na przepracowanych ludzi którzy zamiast być bardziej wydajni stają się chodzącymi robotami to takie nastawienie do pracy mi osobiście się nie podoba.Jesteśmy w czołówce krajów w których się najdłużej pracuje ale tego niestety nie widać bo na wszystko w tym kraju brakuje pieniędzy,oczywiście zwykły zjadacz chleba niewiele może zmienić (chyba że wyjedzie)ponieważ pieniądze z jego podatków są zarządzane przez ludzi którzy jak każdy wie pakują do swoich kieszeni.Schodząc z polityki to są takie zawody w których tzw. nadgodziny mogą zamiast poprawić finanse to wręcz przeciwnie-mogą doprowadzić do poważnych kłopotów.
Lenie zawsze będą biadolić że żyje się ciężko i nie ma na nic pieniędzy ale osoby normalnie pracujące które mądrze zarządzają swoim kapitałem będą żyły na takim poziomie na jakim chcą.
Nasz naród jest pełny zazdrości i nienawiści i jak sąsiad kupi sobie auto za 300 tysięcy to oczywiście "złodziej" bo przecież nie da się normalnie zarobić,a drugi aby mu dorównać ponabiera kredytów,chwilówek itp. a potem wskoczy mu na plecy komornik i tak to w tym kraju jest.Tyle znam różnych sytuacji z mojego otoczenia że można by książkę napisać i to nie z fikcyjnymi postaciami tylko z ludźmi z mojej okolicy :)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
omosquito do Majek dodano: 16.10.2018, 19:03
Nie da się tak na dłuższą metę. Sam byłem ambitny i stwierdziłem, że jak jest okazja to ide na kierownika. No i zaczęło się wstawanie o 5 rano, w pociąg, do Bydgoszczy i wracałem o 23. Po miesiącu schudłem 10 kilo. Po tym jak siedząc w domu na kanapie zacząłem się trząść i toczyć piane stwierdziłem, że pier..le, kasa nie jest tego warta. Wolę sobie odwalić swoje 8 godzin w miejscu zamieszkania bez dojazdów i mieć święty spokój. Ale z drugiej strony ludzie mają różne organizmy, Majek może, mój nie wytrzymał.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
Majek do omosquito dodano: 16.10.2018, 20:59
Uwierz mi, że 250km/h rekompensuje wszystko... :D

Ja już tak ciągnę któryś rok i jest ok póki co. No i Wy macie po 70 lat, więc wiek też odgrywa swoją rolę. :P
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 36
Officer Mniam do Majek dodano: 16.10.2018, 21:10
Wypraszam sobie... ledwo 65 stuknęło.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 19
deton24 do Majek dodano: 21.10.2018, 22:54
Kolego, trochę pokory i szacunku do starszych, bo z daleka widać że Ci się kiedyś może przydać.
Czekałem tu na taką wypowiedź jak Edka.
Życie Cię zweryfikuje jak przestaniesz żyć tylko dla siebie, i przybędzie Ci trochę lat.
Na razie żyj swoim 250km/h.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]