Home Fanpage GTASite Rockstar Games

CIEKAWOSTKA

[GTA SA] "Strefa 69" znajdująca się na pustyni, nawiązuje do autentycznej bazy wojskowej zwanej "Strefa 51".

Najnowsze informacje

266VCzy R* powinien wydać RDR II na PC? News | | 10.10.2018 08:00 przez Majek

Już za 15 dni Red Dead Redemption II trafi na nasze konsole, a my wciąż nie wiemy co z wersją na PC. Poprzednie części RDR nigdy nie ujrzały portu na Windowsa czy Maca. Jak będzie tym razem? 

Zebraliśmy dla Was kilka argumentów "za" oraz "przeciw", które dotyczą wydawania gier zarówno na konsole, jak i na PCty.

Czy R* powinien wydać RDR II na PC?

Na wstępnie warto przypomnieć, że Strauss Zelnick (CEO Take Two) wielokrotnie zaznaczał w wywiadach, że rynek PC jest dla nich bardzo ważny.

Mimo to, o wersji RDR II na PC nadal nic nie wiemy.

Czy wydawcom w ogóle opłaca się wydawać gry na komputery osobiste? Poniżej lista kilku argumentów.

 

Za

 

Przeciw

  • Prawdziwe piękno

Nie da się ukryć, że tylko na PCtach gracze mogą w pełni poznać piękno gry, jaką stworzyło studio. Konsole pod tym względem zostają niestety daleko w tyle, a wszystko przez ich gorsze podzespoły.

 

  • Dodatkowe pieniądze, dodatkowa sława

Wydanie gry na więcej niż jedną platformę zawsze wiąże się z dodatkowym zyskiem. Szersze grono odbiorców to nie tylko więcej gotówki w kieszeni dewelopera, ale i reklama sama w sobie, wyższe pozycje w przeróżnych rankingach itd.

 

  • Maksymalne wykorzystanie gry

PC wraz ze swoją olbrzymią mocą obliczeniową mogą zamienić zwykłą grę w coś zupełnie innego. Wystarczy zerknąć na YouTube, aby zobaczyć wspaniałe filmy akcji stworzone w świecie GTA, pokazy stunterskie, programy naukowe i wiele więcej. A jeśli dodamy do tego jakieś modyfikacje... ​Myślę, że wiecie, o co mi chodzi.

 

  • Większa zabawa

Jak wspomniałem wcześniej - modyfikacje. Któż z Was nigdy nie bawił się w modowanie gry? 

Dodajmy do tego większą popularność PCtów. Dziś w prawie każdym domu znajdziemy minimum jednego blaszaka, czego nie można powiedzieć o konsolach.

Popularność PC przekłada się na ilość graczy, a co za tym idzie - łatwiej natrafić na znajomego, który zagra z nami online czy porozmawia o fabule.

 
  • Cheaterzy - utrudnianie rozgrywki

Problem z oszustami na sesjach online istnieje chyba od zawsze. Oczywiście głównie dotyczy to gier na PC, bo tam dużo łatwiej napisać program łamiący zabezpieczenia producenta. 

Producenci gier muszą więc inwestować swój cenny czas i pieniądze na tworzenie i aktualizowanie anty-cheatów, a jak wiemy - jest to walka z wiatrakami.

 

  • Piractwo

Podobnie jak z cheaterami, twórcy gier muszą mierzyć się z piractwem na PC.

Kolejne setki tysięcy (o ile nie miliony) dolarów wyrzucone w błoto.

 

  • Cheaterzy - utrata pieniędzy

Wcześniej pisałem o cheaterach, którzy za swój cel mają latanie z włączonym god modem po sesji i zabijanie wszystkich dookoła. Ale przecież istnieją też tacy, którzy "sypią kasę". Ludzie, zamiast kupować karty Shark i wspierać twórców (pomijam kwestię ich ceny w porównaniu z realiami w Polsce) dostają darmową wirtualną gotówkę od oszustów.

 

 

  • Optymalizacja

Kolejny punkt, na którym deweloper traci mnóstwo czasu oraz pieniędzy. Optymalizacja gry na PC.

Proces bardzo czasochłonny, o czym pamiętamy choćby z przygód związanych z ciągłym przesuwaniem premiery GTA V na PC.

 

 

Wniosek? Nasuwa się tylko jeden. Producenci najchętniej wydawaliby swoje gry tylko na konsole, bo mają z nich największe zyski i jest to proces dużo mniej skomplikowany niż tworzenie gry na PC.

Dla nas - graczy - ten scenariusz jest zdecydowanie najgorszy. 

 

Rockstar Games oraz Take Two muszą znaleźć w tym wszystkim złoty środek. Być może otrzymamy RDR II na PC za 2 lata (tak jak w przypadku GTA V), a może wcale. Być może zyski z RDR II będą miały tu bardzo wielkie znaczenie i jeśli producent i wydawca nie zarobią wystarczająco dużo, to odpuszczą tworzenie portów i zajmą się kolejną grą.

Jakie jest Wasze zdanie? 

Sonda - wypowiedz się!

r e k l a m a

Komentarze (12) Skomentuj Obserwuj

 
Poziom: 16
dawid13u dodano: 10.10.2018, 08:08
Myślę że tym razem wydają RDR na PCty tylko z wiadomym opóźnieniem. Ich polityka się zmieniła. Pozatym już teraz widać stopień promocji gry w Polsce, a że większość graczy u nas ma PCty to myślę że to kolejny argument za wydaniem gry.
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 39
Edek503 dodano: 10.10.2018, 15:57
Dwa 'przeciw" tyczą się oszustów w online i tak się zastanawiam czy nie można by zrobić trybu online jako oddzielną grę na oddzielnej dodatkowo płatnej płycie.Dla R* to myślę że żaden problem,a dla gracza wybór czy chce samą fabułę za dajmy na to 199 zł lub fabułę plus dodatek w postaci trybu online za powiedzmy 349 zł. Jeżeli przeszkodą w zrobieniu gry na PC mają być życiowi nieudacznicy którzy nie potrafią zarobić na oryginalną grę i wolą pirata oraz cała reszta oszustów którzy albo psują zabawę albo rozdają "pieniądze" to może takie rozwiązanie byłoby dobre? R* by machnął ręką na oszustów bo przecież aby zagrać w online i tak dodatkowo ludzie wyłożyli 150 zł (albo i więcej) więc kasa by się zgadzała.Co do optymalizacji to tu nie ma raczej złotego środka ponieważ faktycznie jest to ciężka i żmudna praca (przykład GTA IV-tragedia oraz GTA V-super optymalizacja ale czas oczekiwania na grę bardzo długi).

Osobiście mi do pełni szczęścia wystarczyłaby sama fabuła bo gra wygląda super :)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 28
Saladyn21 do Edek503 dodano: 10.10.2018, 17:29
Yyy tylko, że właśnie dobre multi zwiększa sprzedaż i zachęca do zakupu. Jak chce spiracić to nie ma dla mnie znaczenia, czy multi jest razem, czy osobno bo i tak go nie odpale. Natomiast jeśli chcę grać w multi to muszę grę i tak kupić.

Jeśli wydadzą RDR 2 na PC to na 100% im się to zwróci, a jeśli multi będzie dobre to tym bardziej tak będzie.

R bardzo dobrze wciska graczom ten sam produkt na wszystko co się da i maksymalizuje zyski. Gdyby nie problemy z RDR to i ta część wyszłaby na PC.
//Edytowano 1 raz. Ostatnio: 10.10.2018, 17:29
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 39
Edek503 do Saladyn21 dodano: 10.10.2018, 18:05
Czyli jak spiracisz grę to już nie da się obejść zabezpieczeń i w online nie pograsz? Jeżeli tak to działa jak piszesz to mój pomysł jest do bani :/
Ja gry kupuję pod fabułę,multi to dla mnie dodatek który nie musi być aby gra się dobrze sprzedała.Jeżeli jest dobrze zrobiona fabuła to ona sama się obroni w czasach gdzie faktycznie gry z multi zajmują pierwsze miejsca w rankingach.
Święta się zbliżają i konsola będzie u mnie z tą grą ale jak za parę lat wyjdzie może na PC to wątpię abym kupił drugi raz to samo.

Dzięki za odpisanie Saladyn21,pozdrawiam :)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 11
chomik3109 dodano: 10.10.2018, 23:32
no bo tylko przecież na PC są cziterzy na konsolach się nie da xD
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 35
Officer Mniam do chomik3109 dodano: 10.10.2018, 23:45
uwierz mi od premiery gta v na x360 do dziś 5-6 cheaterow mialem u siebie na sesji. Mam też na steam gta. Przegrane parę godzin i online to patologia juz po 20min ginąłem ot tak. Na konsolach się da ale nikomu się nie chce bo ciężej. I nie mów że nie

R* nie panuje nad wersją PC i nie mówię tu jako jakiś fan boy, po prostu tak jest.
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 52
omosquito do Officer Mniam dodano: 11.10.2018, 01:30
GTA Online na PC to 90% patologii i 10% normalnych graczy. Każdy dorosły co miał to ograć dawno już to zrobił. Teraz zostały tylko dzieci, które w dniu premiery GTA 5 miały 5 lat. A co mają 10 latki w głowie każdy wie. Cheaty, cheaty, cheaty, dawać mi cheaty "cyka blyat!" Jeśli RDR2 ma się kiedykolwiek ukazać na PC to najlepiej dla R* zrobić to dopiero wtedy, gdy sprzedaż na konsolach mocno spadnie. Na PC zarobią grosze w porównaniu do konsol, bo moment i pojawią się wersje spiracone i uj z zarobków. Gdyby jednocześnie wydali RDR2 zarówno na PC jak i na konsole to nikt by gry na konsole nie kupił, tylko większość aby ograć singla leciałaby na piratach na PC. Niestety ludzie to tylko ludzie, kierują się zasadą, że jak można mieć coś za darmo to po co płacić.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 28
Saladyn21 do omosquito dodano: 11.10.2018, 13:14
Na PC zarabiają "grosze" bo taki mają plan wydawniczy...
Gdyby wydali grę na wszystkie platformy jednocześnie zysk z PC byłby dużo większy, ale zysk z konsol by spał. Wydając grę na PC jakiś czas po premierze na konsole maksymalizują zyski. Ci od konsol kupią grę, część tych od PC zwątpi i też kupi grę na konsolę i zostaną tylko zatwardziali PCtowcy którzy będą czekać. Gdy pojawi się wersja na komputery, PCtowcy kupią grę i razem z nimi zrobi to cześć osób która już wcześniej kupiła wersje na konsole.

Piractwo w tym przypadku to słałby argument ponieważ kto ma spiracić i tak to zrobi bez względu na to kiedy gra wyjdzie. Natomiast w przypadku gier z tak rozbudowanym multi jak w GTA V i RDR 2 to sam ten tryb jest argumentem aby grę kupić. Nawet jak spiracę singla i mi się spodoba, to żeby zagrać w multi muszę kupić grę.
//Edytowano 1 raz. Ostatnio: 11.10.2018, 13:15
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 33
MikeViP dodano: 11.10.2018, 17:51
Pytanie czy Rockstar Games pociągnie tyle projektów na raz:
- obiecali dalej rozwijać jeszcze GTA Online;
- RDR2 i RDR Online teraz pewnie najważniejsze dla studia;

Dziś jeszcze niepotwierdzona informacja o Bully 2.
Źródło: https://www.eurog(...)-bully-2
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 53
Majek do MikeViP dodano: 11.10.2018, 19:09
Plotki o Bully były już rok temu, ale jakoś nie widzę po co mieliby tworzyć drugą część.

Rozwijanie GTA Online w takim formacie jak obecnie wymaga 1 człowieka, a większość rzeczy do RD Online wezmą przecież z GTAO.

Mają czas i ludzi do pracy nad GTA VI. ;) Tak to widzę.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 43
Crrooss do MikeViP dodano: 11.10.2018, 19:32
Bully na pewno nie będzie grą o takiej skali jak RDR/GTA, tak więc raczej zajmie się nim mniejszy zespół. GTA Online ma przed sobą też prawdopodobnie ostatni rok wsparcia. Zostanie więc RD Online, Bully oraz GTA VI. Raczej spokojnie to ogarną.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 33
Warfikus do Crrooss dodano: 11.10.2018, 20:22
Rok wsparcia? Ło Panie oni nie odpuszczą tak szybko xD
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]