Home Fanpage GTASite Rockstar Games

CIEKAWOSTKA

[GTA III, VC] Jeśli skorzystamy z usług prostytutki, nasze życie wzrośnie do 125 punktów.

Najnowsze informacje

1424VUnia Europejska zamyka legendarny serwer SA:MP! News | PC | 18.05.2018 15:00 przez Majek | Tagi: GTA RODO San Andreas

20 maja 2018, po 16 latach fani GTA będą zmuszeni pożegnać się z legendarnym serwerem GTA:T. Wszystkiemu winne jest nowe unijne Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO). 

Unia Europejska zamyka legendarny serwer SA:MP!

RODO - zwane też GDPR od angielskiego określenia General Data Protection Regulation, to nowe prawo, które obejmuje zarówno przedsiębiorców jak i osoby fizyczne.

Wiele firm zagranicznych wycofało się z rynku europejskiego, gdyż RODO wymusi na nich dodatkowe koszty, na które firmy te nie mogą sobie pozwolić (np. zatrudnienie pracowników, którzy sprawdzaliby, czy produkty, gry lub inne twory spełniają wszystkie normy prawne itd).

To tak słowem wstępu, bo nie jesteśmy przecież stroną o przepisach Unii Europejskiej. Jak więc temat ma się do GTA?

(kliknij, by powiększyć)

 

Legendarny serwer do SA:MPa - GTA:Tournament zostanie zamknięty 20 maja 2018. Wszystkie dane z serwerów oraz strony zostaną całkowicie usunięte. Powodem są zbyt wielkie koszty, które właściciel (DracoBlue) musiałby ponieść, aby to wszystko mogło nadal funkcjonować.

I jest to smutna wiadomość, szczególnie dla tych, którzy na GTA:T spędzili setki godzin, świetnie się bawiąc.

Jeden z ostatnich screenów z GTA:T. Widzimy m.in. tygodniowe zestawienie gangów.

 

Jeśli nie wiecie czym jest... było GTA:T - pamiętacie wojny gangów w trybie fabularnym w San Andreas? No to właśnie to były takie wojny. Tylko że online, na całej mapie. Każdy mógł założyć swój gang i walczyć o respekt i terytoria, które oznaczone były kolorem danej ekipy.

Warto dodać, że na serwerze mogliśmy spotkać ludzi z całego świata. Niestety nasi koledzy z drugiej półkuli mieli problemy ze zbyt dużym pingiem, więc nie mogli się cieszyć z gry tak jak europejczycy. Jeśli mnie pamięć nie myli, to Draco otworzył kiedyś serwer w USA, ale nie odniósł on tak wielkiego sukcesu, jak oryginał.

 

Oprócz zabijania, na serwerze były różne atrakcje, które również dodawały respektu ekipie. Mogliśmy się np. ścigać, wchodzić na ruchome stogi siana i wspinać się na szczyt, mogliśmy wchodzić na areny, zbierać posągi (artefakty, które dodawały jakiś tymczasowy bonus).

Tego typu atrakcji było mnóstwo i nawet dzisiejsze GTA Online pod względem grywalności nie może się umywać do GTA:T.

Na serwerze były sezony. Co sezon przyznawane były nagrody w przeróżnych dziedzinach - dla najlepszych gangów i najlepszych graczy. 

Oczywiście mamy prawo być dumnymi, bo nasze Polskie ekipy budziły ogromny respekt na serwerze.

Mowa tu choćby o RSAH, xHoTx, TBU czy v8. Jak tylko widziałeś ten tag na serwerze, wiedziałeś, że nadciągają kłopoty.

 

Tak strona wyglądała w 2003 roku.

 

Nawet nie wiecie, jak zasmuciła mnie ta wiadomość. I chyba najbardziej boli to, że powodem zamknięcia nie są ludzie, którzy przestali wchodzić na serwer, bo ten radził sobie całkiem dobrze jak na swoje lata. Zamykają go przez prawo UE...

Mimo że na GTA:T nie było mnie chyba od 2-3 lat, to jednak pozostaje ogromny sentyment. 

Dajcie znać w komentarzach czy graliście na GTA:T, a jeśli tak, to w jakich latach i w jakich ekipach byliście? 

 

GTA:T R.I.P.

2002 - 2018


//EDIT (20.05.2018)

Taki komunikat pojawił się dziś na stronie GTA:T.

 

(kliknij, by powiększyć)

 

Link do bloga Draco - CLICK!

Zobacz także
r e k l a m a

Komentarze (16) Skomentuj Obserwuj

 
Poziom: 10
chomik3109 dodano: 18.05.2018, 13:46
GTA:T R.I.P.
2002 - 2018
a gta sa wychodzi w 2004 xDDDDDDDDD
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 50
Majek do chomik3109 dodano: 18.05.2018, 13:51
Projekt sięgał jeszcze GTA III. ;)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 38
hoger dodano: 18.05.2018, 14:17
Wytłumaczy mi ktoś dokładnie co przepis o ochronie danych osobowych ma do serwera od trybu który nie jest oficjalnym multiplayerem? Przecież tam ludzie byli pod własnymi nickami nie pod nazwiskami. I drugie pytanie. Czy twórca GTAT nie może założyć serwera na jakiejś Ukrainie czy innej Białorusi tam gdzie to prawo nie sięga?
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 50
Majek do hoger dodano: 18.05.2018, 15:17
Serwer gromadzi i przetwarza dane graczy. Jest adres IP, a więc dana osobowa, po której można odnaleźć użytkownika.
Ogólnie całe GTAT to potężna baza danych.

+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 49
omosquito do Majek dodano: 18.05.2018, 16:07
A na gtasite trzeba coś zmieniać?
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 25
Saladyn21 dodano: 18.05.2018, 16:52
Brawo EU... ustawa która nic nie zmieni w kwestii bezpieczeństwa danych, a zabije wiele fajnych projektów.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[197.231.***.***]
B-All dodano: 18.05.2018, 20:58
Zakończenie artykułu epickie :( GTAT RIP i to zdjęcie "RESPECT SPREE OVER" :( wracają wspomnienia.... świetnie się bawiłem na tym servie

Pozdro mordy!
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 41
Crrooss dodano: 18.05.2018, 16:21
RODO jest obecnie niezwykle potrzebne, nasze dane są zbierane niemalże na każdym kroku i przetwarzane, wykorzystywane, przekazywane nie wiadomo jak i gdzie oraz w jakim celu. Te rozporządzenie może nagle wiele nie zmieni, jednak idea jest jak najbardziej słuszna, sam fakt możliwości korzystania z danego serwisu/usługi bez wymogu akceptacji akceptacji regulaminu w którym jesteśmy zmuszeni do akceptacji sprzedaży lub przekazywania firmom trzecim naszego adresu czy imienia i nazwiska, częściej też nie będziemy musieli zdradzać sprzedawcom pełnych danych osobowych - nazwiska, adresu zamieszkania jak coś kupujemy tylko wirtualnie np kod do gry czy inne "wirtualne" rzeczy wysyłane na maila. Poza tym RODO wymusza na właścicielach serwisów niezwłocznego (w terminie 72h) poinformowania o wycieku danych osobowych. Jak było do tej pory sami wiemy - Microsoft ukrył wyciek z 2013 roku o którym dowiedzieliśmy się dopiero... w zeszłym roku. Sony też po ataku hakerskim nieco zwlekało z komunikatem. Owszem, generuje to dodatkowe koszty co będzie uciążliwe dla mniejszym twórców czy właścicieli małych stron, ale z perspektywy użytkowników widzę same zalety.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 49
omosquito do Crrooss dodano: 18.05.2018, 16:44
Tak się zastanawiam. Ktoś może korzystać ze strony bez akceptacji regulaminu. Wtedy nie masz nawet adresu IP aby takiego delikwenta pozwać, gdy doprowadza do spamu itd.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 50
Majek do omosquito dodano: 18.05.2018, 20:32
Za SPAM nie ma żadnych kar. ;) Nasz kodeks karny nawet nie zawiera działu, który dotyczył by „spamu w internetach”. Jest jakaś tam wzmianka z początków lat 2000, ale dotyczy ona zaśmiecania skrzynek pocztowych reklamami.
//Edytowano 1 raz. Ostatnio: 18.05.2018, 20:34
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 29
sabaru do Crrooss dodano: 18.05.2018, 21:21
Skończy się tym to że na rynku pozostaną silni gracze których stać na ochronę danych osobowych. Wszystkie mniejsze firmy popadają przez co zmniejszy się konkurencja. I tak zamiast np. grę online można dziś kupić za 200zł to będziesz musiał wydać 400zł bo nie będzie konkurencji.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[83.20.***.***]
Ja dodano: 19.05.2018, 01:01
GTA:T był pierwszym multiplayerem do GTA SA stworzonym przez wymienionego Draco. Właściwie na dzisiejsze standardy to za dużo powiedziane. Ale w tamtych czasach było to coś niesamowitego. Synchronizacja była tragiczna, wszyscy mieli skin CJa. Spawnować auta mógł każdy więc był syf. Nie było żadnego celu. Ba nawet nie można było wchodzić jako pasażer. Mimo to zabawa była świetna. Następnie powstało GTA Rumble. No i już nie pamiętam albo MTA Race albo SA-MP. Co do stóg siana to chyba było w jakimś domyślnym trybie MTA:Race. Podobnie jak derby na szklanych szybach itp.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[192.42.***.***]
DBS dodano: 19.05.2018, 13:10
Złote czasy SAMPa i GTAT. Swietne to były czasy... Teraz praca, rodzina i na nic czasu nie ma a szkoda. Chętnie bym zagrał ze starą ekipą na HSie :)
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 50
Majek do DBS dodano: 19.05.2018, 14:08
HSa już nie ma. :P
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[217.182.***.***]