Home Fanpage GTASite Rockstar Games

CIEKAWOSTKA

[GTA IV] Jeśli spróbujemy zrobić telefonem zdjęcia ładnych dziewczyn na ulicy, kończy się to czasami komentarzem "Yeah, you will jerk off to it at home..."

Blog użytkownika Crrooss

668VJak nie dać się fake newsom i clickbaitom 31.08.2018, 15:45 przez Crrooss

Przecieki, spoilery, informacje pozyskane z tajemniczych zaufanych źródeł. W sieci nieustannie rządzi podstawowe prawo - więcej kliknięć=większy rozgłos. Nic więc dziwnego, że zwłaszcza mniej popularne strony czy youtuberzy starają się zyskać populrność dzięki chwytliwym tytułom w stylu "GTA VI - Data wydania!". Na co powinniśmy zwracać uwagę przeglądając materiały w sieci?

 

 

Bycie popularnym nie jest gwarancją jakości

Jeżeli jesteście na bieżąco z tematyką GTA Online, jest duża szansa że kojarzycie "Mr Clickbait". To znaczy MrBossFTW na YouTube. Gość ten ma ponad dwa miliony subskrypcji na swoim koncie a jego nowe filmy mogą poszczycić się dość dużą oglądalnością na poziomie średnio 50 tysięcy wyświetleń. Nie jest to więc początkujący jutuber, który szukając rozgłosu w internecie chwyta się najprostszego chwytu - clickbaitowych materiałów. W tym przypadku jest to raczej przypadek osoby, która utrzymuje swój status i rozpoznawalność żyjąc z tego typu filmów. 

MrBossFTW w większości tworzy tego typu materiały. Tytuły w stylu "Niesamowite przecieki dotyczące GTA VI" czy "Bądź milionerem w parę chwil" są dość częste. Będąc obiektywnym trzeba stwierdzić, że nie wszystkie materiały należy skreślić. Część z nich porusza ciekawe kwestie dotyczące nowych i potwierdzonych pojazdów które się pojawią w grze, czy różnych porównań. Niestety w tym wszystkim pojawiają się często typowe "łapacze kliknięć", których wartość merytoryczna jest dość niska a wszystko opiera się na niepotwierdzonych przeciekach z GTA Forums. 

 

Liberty City, North Yankton

Pamiętacie jeszcze dość głośny temat rozszerzenia mapy gry o dodatkowe tereny z wspomnianych lokacji? Jeszcze przed premierą wspominano o planach długiego wspierania GTA Online aktualizacjami, wśród których szczególną uwagę zwracały dwie - napady, wzorowane na tych z kampanii fabularnej, oraz ekspansja mapy o miasto znane z GTA IV. 

Napady otrzymaliśmy. Łącznie dwie serie - te z 2015 roku oraz najnowsze - Doomsday z grudnia 2017. Gorzej z ekspansją mapy.

Leslie Benzies jeszcze pracując w Rockstar North, w wywiadzie z 2013 roku stwierdził, że GTA Online jest dla studia ogromnym i ważnym projektem. Gra miałaby stanowić konsolidację wszystkiego co do tej pory stworzono w serii wraz z dodawaniem nowej zawartości. Co prawda Benzies w rozmowie nie powiedział wprost o planach dodania terenów z GTA IV, jednak wypowiedź ta (konsolidacja wszystkiego co do tej pory stworzono w serii) mogła sugerować, że tak będzie. Przynajmniej dla wielu jutuberów i branżowych stron. Z dość ogólnej wypowiedzi wyciągnięto więc wnioski iż w przyszłości GTA Online otrzyma miasto z GTA IV, mimo iż nic takiego nie wynika jednoznacznie z wypowiedzi Lesliego Benziesa.  

 

 

O Liberty City usłyszeliśmy po raz kolejny od... producenta muzyki hip-hopowej. W jednym z wywiadów z marca 2014 roku został zapytany o to czy pojawi się w najbliższej przyszłości w jakiejś grze. Powiedział, że "był obecny już w Call of Duty oraz będzie w nowym GTA, którego akcja toczy się w Nowym Jorku". W tym przypadku można powiedzieć, że mamy konkret. Jak się jednak okazało Liberty City po raz ostatni widzieliśmy w 2009 roku w dodatkach fabularnych do GTA IV. Czy Whoo Kid zmyślał? Sprawa jest co najmniej tajemnicza, jednak po raz kolejny daje nam do myślenia - póki nie otrzymamy konkretnych informacji od Rockstar Games - należy to traktować jedynie jako ciekawostkę. 

Nieznane strony i tajemnicze pliki

Tutaj kwestia wydaje się być oczywista. Strony, których nazwy widzicie najprawdopodobniej po raz pierwszy. Wystarczy, że zrobicie proste wyszukiwanie w google pokroju GTA VI News, z kryterium wyszukiwania newsów z ostatniego tygodnia. Małe nieznane strony, które rażą oczy ciekawymi tytułami. "GTA VI z kobiecą bohaterką", "GTA VI znamy miasto w którym będzie toczyć się akcja" i inne tego typu. 

To jeszcze jednak mały problem. Zdarza się, że w sieci pojawiają się tajemnicze (i niebezpieczne) pliki pokroju "RDR 2 Beta Download" lub "GTA VI Beta Download". Zapewne większość z Was doskonale wie jak bardzo idiotyczne jest aby w coś takiego uwierzyć, jednak mimo wszystko - warto zwrócić na to uwagę. Nie ściągajcie takich rzeczy. Podobnie zresztą z plikami w stylu "GTA V za darmo" i innymi z mało zaufanych stron, które widzicie po raz pierwszy. 

Pomyłki sklepów zdradzające datę premiery

Kolejny temat to sklepy, które "przez pomyłkę pracownika na 5 sekund ujawniły datę premiery". Zdarzało się to wielokrotnie przy okazji różnych tytułów i zazwyczaj nie miało zbyt wiele wspólnego z prawdą. Sytuacja ta może mieć trzy wytłumaczenia. Przykład? Chociażby tutaj

Pierwszym z nich jest zwyczajna chęć wzbudzenia rozgłosu. Nawet wielkie serwisy branżowe pokroju PC Gamera, IGN czy rodzimego GryOnline z chęcią łapią tego typu tematy tworząc z nich newsy. Czy nie podważa to wiarygodności wymienionych stron? Jest takie zagrożenie. Jednak o wiele ważniejsze są, zgadliście, kliknięcia. News w stylu "Amazon zdradza datę premiery Red Dead Redemption 2 na PC" zgarnie z pewnością dziesiątki, jeżeli nie setki tysięcy wyświetleń na rozpoznawanej w sieci stronie. A że news słaby i nieco na siłę - kogo to obchodzi. Sytuacja ta dotyczy zarówno dużych jak i małych sklepów. Amazon nie musi budować rozpoznawalności w sieci, ale już jakiś, dajmy na to mały włoski sklep - zyska dużo dzięki takiemu niewinnemu zabiegowi. Wystarczy wstawić do oferty RDR 2 na PC z datą "z kosmosu" np 7 maja 2019 i reszta robi się sama. 

Drugie wytłumaczenie to rzeczywisty rzeczywisty błąd pracownika lub zwyczajnie chęć wprowadzenia produktu do sklepu z losowo wybraną datą, tak aby ją zmodyfikować kiedy już otrzyma się oficjalne dane od wydawcy. 

Trzecie, właściwie najmniej prawdopodobne to rzeczywiste informacje od wydawcy, które w przyszłości znajdą potwierdzenie... Jednak tak się w zasadzie nie zdarza. 

 

Wiarygodni przeciekowcy z GTA Forums

Kolejnym przypadkiem są wiarygodni przeciekowcy głównie z GTA Forums. Mamy osobę, która potwierdziła swoją wiarygodność już wcześniej publikując informacje które się potwierdziły. Po pewnym czasie ujawnia kolejne przecieki. Wiele osób łapie w tym momencie haczyk ufając że osoba ta rzeczywiście ma kontakty wewnątrz studia. 

Tak sprawa wyglądała w przypadku użytkownika SOFTSECRETS z GTA Forums. W maju 2013 roku opublikował informacje dotyczące kształtu GTA Online, które w większości się potwierdziły - wspominał o filmowych i fabularyzowanych napadach czy kryjówkach gangów oraz wydarzeniach trybu swobodnego. 

W 2016 roku opublikował kolejny post, w którym poinformował o kolejnych dodatkach. Mieliśmy otrzymać m.in. zwierzynę oraz zadania łowieckie, policyjne, czy liczne ekspansje map - według przecieków GTA Online miało otrzymać już w 2017 roku Liberty City i North Yankton a jesienią 2018 - San Fierro i Las Venturas. I Vice City. W 2020. Jak się sprawdziły owe doniesienia sami widzicie. Ktoś miał zbyt bujną wyobraźnię. 

 


Oceń notkę:
+ +1 -
r e k l a m a

Komentarze (16) Skomentuj Obserwuj

[77.255.***.***]
Woleczek dodano: 01.09.2018, 14:41
Spoko, ale wy też stosujecie clickbajty zarówno na stronie jak i na fejsie.
+ +4 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 56
Majek do Woleczek dodano: 01.09.2018, 17:38
"Clickbait - termin określający treść, która wycelowana jest w generowanie zysków z reklam internetowych, kosztem jakości oraz rzetelności materiału."

Błagam i proszę o przykład. Tytuły "Co dziś nowego w GTA Online?" to dla Ciebie clickbait? Myślisz, że jakby tytuł brzmiał "Dziś tylko nowy adwersarz i zniżki na samochody" to ktokolwiek by przeczytał artykuł?

Należy odróżnić clickbaity od tytułów, które zachęcają do przeczytania dalszej części artykułu. Jedyne clickbaity w naszym wydaniu spotkasz 01.04.
+ -2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
omosquito do Majek dodano: 01.09.2018, 17:52
Winny się tłumaczy :D
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do Majek dodano: 01.09.2018, 20:06
GTA VI oficjalnie zapowiedziane! Tak jakby... (no tak jakby nie)
Na szybko: RDR 2 zmierza na PC? || GTA V taniej na Steam (chodzi o pierwszą część tytułu) (na PC na YouTube).
Unia Europejska zamyka legendarny serwer SA:MP! (rownie realne że UE was zamknie)
GTA VI w Miami, a do tego Ameryka Południowa?! (wradius wam wkleja te wykrzykniki?!!!!!!)

No i słynna seria clickbajtów z grupy i fejsa że mieliście wcześniej dostęp do GTA V Premium i sugestie że będzie tam coś dodatkowego do trybu fabularnego: https://www.faceb(...)/?type=3
+ +4 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[89.234.***.***]
stołeczek do Woleczek dodano: 01.09.2018, 20:29
kolega chyba nie wie co to clickbait

nie clickbait - RDR 2 zmierza na PC?
clickbait - RDR 2 zmierza na PC!
nie clickbait - GTA VI oficjalnie zapowiedziane! Tak jakby...
clickbait - GTA VI oficjalnie zapowiedziane!

mam nadzieję że pomogłem :)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 46
Crrooss do Woleczek dodano: 01.09.2018, 20:33
Odniosę się do moich wiadomości. W pierwszym przypadku celowo dodałem "tak jakby", dzięki czemu widać, że nie jest to 100% pewne. Jak teraz czytam nagłówek to rzeczywiście - mogłem ująć zapowiedziane w cudzysłów, aby nie było wątpliwości.
W drugim przypadku został dodany znak zapytania "RDR 2 zmierza na PC?" co wskazuje na pytanie/wątpliwość a nie stwierdzenie faktu.
Ze swojej strony staram się unikać clickbaitów pisząc tytuły tak aby zachować kompromis pomiędzy ciekawym nagłówkiem, który zachęci do przeczytania wpisu i takim, który przede wszystkim będzie pokrywać się z treścią. Dlatego też często w przypadku niepotwierdzonych informacji stosuję pytajniki.
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do stołeczek dodano: 01.09.2018, 21:45
Poczytaj sobie: https://pl.wi(...)2%80%99a
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do Majek dodano: 02.09.2018, 00:09
A tu co paliliście?
"Nadchodzi GTA V Premium Edition - czy to koniec GTA Online?"
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 56
Majek do Woleczek dodano: 02.09.2018, 00:25
Znak zapytania na końcu zdania. To nie jest stwierdzenie, a zwykły domysł. Zamiast wklejać jakieś reguły z Wikipedii, polecam zastanowić się chwilę w jaki sposób działają media.

Wyżej miałeś dobry przykład od Stołeczka jak odróżnić clickbait od tytułu zachęcającego do przeczytania artykułu. Dalsza dyskusja zbędna.
//Edytowano 1 raz. Ostatnio: 02.09.2018, 00:25
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
omosquito do Majek dodano: 02.09.2018, 00:34
Majek, ja mam dla Ciebie tylko jedną radę, której nauczyłem się przez pół roku gdy byłem tu moderatorem. Nie zaczynaj dyskusji. Brak wypowiedzi autora to najlepszy sposób ;)
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
omosquito do omosquito dodano: 02.09.2018, 00:54
Jednego się tutaj nauczyłem. Nigdy autor nie powinien się wypowiadać pod swoim tekstem. A tym bardziej red naczelny lub wydawca. Im więcej komentów autora, tym większy syf.
+ -1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 39
hoger do omosquito dodano: 02.09.2018, 02:15
Odcinanie się autorów od komentowania własnych artykułów jest fatalnym pomysłem, ta strona to serwis fanowski który zawsze słynął z dobrego kontaktu z redakcją. Robiąc tak ta strona będzie kolejnym Onetem. A co do komentarzy kolegi Woleczka to trudno nie przyznać mu racji, komentuje i wyraża się w sposób kulturalny i merytoryczny, więc nie widzę powodu aby nie wdać się w dyskusję. Co innego gdy wchodzą tu ludzie którzy chcą obrażać innych i tylko wylewać swoje frustracje, takim stanowczo się nie odpowiada. A co do samego Clicbaitu to nie ma się co wypierać, jest wszędzie i nie omija GTASite, ale też nie jest jakiś perfidny jak w pewnych serwisach, więc panowie redaktorzy przyjmijcie kilka stwierdzeń i nie ucinajcie dyskusji kiedy argumenty mają sens.
+ 0 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do Majek dodano: 02.09.2018, 02:52
Ale zaraz, ty twierdzisz ze te bajeczki o tym ze macie GTA 5 premium i ze tam jest jakas dodatkowa zawartosc do single player to nie jest clickbait?

A znak zapytania co do domyslow jest nie na miejscu bo tam mozna zawsze wszystko wrzucic. We wtorek możecie wrzucić news o tytule:
Nowy tryb adwersarza. Czy R* sprzeda marke GTA firmie EA?
albo
Nowy samochod w GTA Online. Co na to grupa VAG?
albo lepiej:
Promocje i znizki w GTA. Czy redakcja GTASite coś ćpie?

I tak - dalsza dyskusja nie ma sensi bo nie masz żadnych argumentów.
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[77.255.***.***]
Woleczek do hoger dodano: 02.09.2018, 02:53
Ja nie mam problemu że oni clickbajtują bo robi to dużo serwisów. Ale trudno milczeć kiedy clickbajciarze przestrzegają przed innymi clickbajtami. f*ck logic
+ +2 - [Cytuj] [Odpowiedz]
[185.220.***.***]
somsiad janusz do omosquito dodano: 02.09.2018, 11:54
omosquito tyś albo jechowy albo lewy xd [31.08.2018, 15:45 przez Crrooss] więc majek nie wypowiada się pod swoim artykułem xd
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]
 
Poziom: 55
omosquito do somsiad janusz dodano: 02.09.2018, 12:19
Troche wczoraj faktycznie byłem nie w pełni dyspozycji % robią swoje ;) A w sumie tam "godejta se". Przynajmniej coś się dzieje ;)
+ +1 - [Cytuj] [Odpowiedz]

Komentarze (16 opinii) Skomentuj

Crrooss

Crrooss

Poziom: 46

Ranking: 5

PD: 13067

Platformy

PC (Windows)
Android
Xbox One

O sobie

Wielki fan Rockstar Games i wszystkich ich produkcji, z GTA na czele. :)

 

Swoją przygodę z serią GTA rozpocząłem w 2004 roku na GTA 2. Od razu polubiłem tą serię i grając w kolejne części stałem się jej wielkim fanem. Przez wiele lat byłem zwykłym użytkownikiem strony, na przełomie 2013 i 2014 roku rozpocząłem pełnienie funkcji redaktora na GTASite. Od tego czasu tworzę szeroko pojętą treść - zwłaszcza newsy oraz blogi poruszające tematykę zwłaszcza GTA V oraz GTA Online. 

Po odejściu Kuby, od października 2016 roku miałem przyjemność pełnienia funkcji redaktora naczelnego GTASite. Po paru miesiącach postanowiłem odejść ze strony aby pomóc w innym konkurencyjnym projekcie.

Współpracę w rozwoju konkurencyjnej strony zakończyłem w drugiej połowie 2017 roku.

W marcu 2018 postanowiłem wrócić do ekipy GTASite jako redaktor,

 

 

 

Zainteresowania

Gry, motoryzacja, muzyka, filmy, seriale, smartfony, sprzęt

Imię i nazwisko: Mateusz

Płeć: Mężczyzna

Wiek: 26 lat

PSN ID: DatSheffy

Dołączył: 15.01.2014

Miasto: Gdańsk

GG: 180058

Dałem plusów/minusów: 177/21

Otrzymałem plusów/minusów: 282/39

Napisałem komentarzy: 286

Osiągnięć zdobyłem: 73/142 (51%)

Oceniłem gier: 10

Napisałem blogów: 27

Napisałem recenzji: 1

Założyłem dyskusji: 3

Aktualnie gram w: Grand Theft Auto V

Gram/Mam: 2 tytuły

Ukończyłem: 11 tytułów

X

Informujemy, że strona www.gta.net.pl korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z polityką plików cookies . W każdym czasie możesz określić w swojej przeglądarce warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies.